PolitiKulis

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM koridorları fokur fokur: 3 bakan topun ağzında

PolitiKulis

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 31 Mart 2024 yerel seçim hezimetinin muhasebesini yapmayı, teşkilat ve parti yönetiminden hesap sormayı, dahası büyük kongreyi 2025'e erteleyedursun kabine totoda yeni bahisler açıldı bile...

İddia o ki bazı bakanlar topun ağzında… Cumhurbaşkanlığı ve TBMM koridorlarında konuşulan 3 isim var: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı.

2018'den bu yana kabinede olan Koca'yı kapsam dışı tutacak olursak 2 bakan da görevlerinde 1 yılı henüz bu ayın başında doldurdular. Ancak üçünün de çok yakında görevden alınacakları öne sürülüyor.

Bu değişikliklerin nedenleri ve muhtemel sonuçları üzerinde yoğun spekülasyonlar yapılmakta. Tek tek sıralayalım...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 pandemisi sürecinde ön planda yer almış ve aldığı kararlarla sıkça tartışma konusu olmuştu. Pandemi sonrası dönemde sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılar, sağlık çalışanlarının memnuniyetsizlikleri ve sağlık politikalarına yönelik eleştiriler, Koca’nın koltuğunu tehlikeye atan etkenler arasında yer alıyor. İktidar gelişinin hemen başlarında 2004'te sağlıkta büyük devrime imza atan AK Parti bu alanda son açılımı 6 yıl önce yapmaya başladı. -Maliyet ve ihale usullerinin fizıbıl ve şeffaf olup olmadığı konu kapsamı dışında bırakılacak olursa- şehir hastaneleri ile sağlık politikaları anlamında 6 yıldır yeni bir açılıma imza atan AK Parti'nin politikaları sağlık konusundaki yoğun talebe yetişemiyor. Şehir hastanesi yatırımlarının faydasını Türkiye, Kovid-19 salgını sırasında gördü görmesine karşın ama bu tesisleşme, sağlık hizmet sunumu ile talep arasındaki uçurumu kapatmaya yetmedi, yetmiyor. Sayıları resmi rakamlarla 5 milyon, gayriresmi rakamlarla 7 milyonu bulan sığınmacıların da oluşturduğu talep patlaması ile sağlık tesisleri adeta 2004 öncesine döndü; stadyum kuyruğunu andıran insan seli ile felç duruma gelmiş SSK hastanelerini andırmaya başladı. Ve bu yoğun hizmet talebini hızlı ve kaliteli biçimde karşılanmaya potansiyeli belirgin bir şekilde zayıflamaya başladı. Kamudaki uzman doktorların özel sektöre kaçmaya başlaması, aylar sonraya verilen röntgen vs. çekim, muayene ve ameliyat randevuları işin cabası... Görevden alınma ihtimalindeki en büyük etkenin bu tablo olduğu, dahası Koca’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile arasının limoni olduğu ifade ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da görevden alınacak bakanlar arasında gösteriliyor. Son dönemde artan işsizlik oranları, çalışma hayatındaki sorunlar ve sosyal güvenlik sistemindeki açıklar dizginlenemezken Işıkhan’ın performansı sorgulanıyor. Işıkhan’ın Bakanlığa hakim olamadığı buna mukabil çok kontrolcü hemen her şeyi kendine bağlama eğiliminde olduğu konuşuluyor. Işıkhan’ın toplumun her kesimi ile diyalog kurabilecek bir kasaba politikacısı ya da profesyonel politikacı formasyonuna da sahip olmamasının imajının yıpranmasında etkili olduğu öne sürülüyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı


Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın görevden alınacağı iddiaları da gündemde. Tarım ve hayvancılık sektöründeki yılların birikimi haline gelmiş dağ gibi meselelerin çözümünde proaktif bir politika koyma ve uygulama şansı bulamaması Yumaklı’nın en temel handikabı.

*Meçhul Gazeteci

Yazarın Diğer Yazıları