Berkant Şahin

Memur sendikalarında büyük kriz

Berkant Şahin

  • 856

1 Mayıs 2023'te bizzat zamanın Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay tarafından 2023 Temmuz ayında TBMM açılır açılmaz ilk işimiz 1. derecedeki tüm memurların 3600 göstergeyle emekli olabileceği vaadi üzerinden neredeyse 10 ay geçti.

Memur sendikaları başta yetkili Memur-Sen olmak üzere bu vaadi hep gündemde tuttu. 2023 toplu sözleşme görüşmelerinde de yine bu talep sözleşmede yer aldı. Ancak bir adım ilerlenemedi.

Oldu, olacak derken bu sefer de Anayasa Mahkemesi memurun 350 TL'sine göz dikti ve toplu sözleşme kazanımı (toplu sözleşme ikramiyesi) olan para memura destekten çıktı, eksiye döndü.

Yerel seçimlere sayılı günler kala 3600 ek gösterge vaadinin gerçekleşmesini bekleyen memura ise beklediği haber Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın emek örgütü temsilcileriyle yaptığı iftar sonrası konuşmayla geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 vaadini unutmadıklarını ve önümüzdeki dönem ilk işlerinin bunu kanunlaştırmak olduğunu ifade etti. Sendika aidatı konusunda da CHP'yi suçlayan Erdoğan, bu yanlış kararı düzeltip memura eskisi gibi aidat desteğini vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Mart ayında sendikalı üyelerinin tepkilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bu kararı düzelteceğiz, beyanıyla öteleyen memur sendikaları ise çok kritik bir sürece girmiş durumda. Eğer memurlar, nisan ayında da sendika aidat desteğini alamazlarsa sendikalada büyük çözülmeler olacağı ve toplu istifaların kapıda olduğu iddia edilmekte.

Yani kısacası sendikaları çok ama çok zor zamanlar bekliyor.

Bekleyip göreceğiz.

Yazarın Diğer Yazıları