Berkant Şahin

Memur düşmanlığı bu

Berkant Şahin

  • 294

2023 toplu sözleşme görüşmelerinde alınan karar neticesinde 2023 sonuna kadar 3 ayda bir ödenen sendika katkısı yılbaşı itibariyle aylığa dönüştürülmüştü. 6 aylık memur maaş katsayısına bağlanan bu destekler memura Ocak ve Şubat ayında 530 TL olarak ödendi. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), toplu sözleşmedeki milyonlarca memurun 530 TL'lik ek katkıdan rahatsız olmuş olacak ki bu uygulamayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. 

Memur düşmanlığı bu

Son zamanlarda iktidarı itibarsızlaştırmak için tartışmalı kararlar verdiği iddia edilen Anayasa Mahkemesi'nin memurun sendika desteğine adeta göz dikmesi de bu hesaplaşmanın devam ettiğinin göstergesi oldu.

Yerel seçimlere sayılı günler kala Hükümetle memurun karşı karşıya bırakılması sendikaları da çok zor durumda bırakırken konuyla ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, CHP'nin Anayasa Mahkemesine taşıdığı, Anayasa Mahkemesinin ise aldığı kararla üzerine tuz biber ektiği karara çok sert çıkarak "Bu memur düşmanlığından vazgeçin. Memurun yanında olmanız gerekirken bu düşmanlığı anlamak mümkün değil" dedi. Ali Yalçın ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'la görüştüğünü ve bu yanlıştan yeni bir düzenlemeyle dönüleceğini ifade etti. Memur daha fazla hak beklerken ve sözüm ona muhalefet de iktidara memur üzerinden vururken eylemde ise memurun 500 TL'sinde gözünün olması nasıl izah edilir. Vah ve yazık...

Yazarın Diğer Yazıları