• Haberler
  • Aktüel
  • Yabancı yatırımı çekecek CDS priminde en düşük seviyeye ulaşıldı

Yabancı yatırımı çekecek CDS priminde en düşük seviyeye ulaşıldı

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'si 284,9 baz puan ile bu yılın başından beri en düşük seviyesini gördü.

Türkiye'nin 5 yıllık CDS’si 284,9 baz puan ile 2024 yılının başından beri en düşük seviyesini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 3 Mayıs’ta yayımladığı Toplantı Özeti'nde, küresel risk iştahındaki zayıflamaya karşın, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin Mart ayı PPK kararı sonrası, benzer gelişmekte olan ülke CDS primlerine göre belirgin bir şekilde  olumlu seviyede seyrettiği, 24 Nisan 2024 itibarıyla 310 baz puan seviyesine gerilediğini ifade etmişti.

Uzmanların yaptığı değerlendirmelere göre, Türkiye'nin CDS puanında devam eden gerilemeyle, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye'nin kredi notunda artış ve kredi notu görünümünde olumlu değişiklikler yaptığını, bunun da yatırımcıların Türkiye ekonomisine olan artan güvenini ortaya koyduğunu açıklamışlardı.

 

Türkiye CDS primi geçmişi nedir? Risk primi nedir? 5 yıllık CDS nedir?


Türkiye'nin CDS primi, ülkenin kredi riskini yansıtır ve zaman içinde ekonomik durum, politik istikrar ve dış faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Türkiye'nin geçmişteki CDS primi, uluslararası piyasalarda algılanan riskin bir göstergesi olarak ekonomik analizlerde ve yatırım kararlarında kullanılmıştır. Özellikle ekonomik veya politik kriz dönemlerinde, bu primin arttığı gözlemlenmiştir.

Risk primi, yatırımcının riskli bir yatırımı tercih etmek için talep ettiği ekstra getiri miktarıdır. Genellikle, risk primi, risk almadan elde edilebilecek getiri (örneğin, devlet tahvilleri gibi düşük riskli yatırımlar) ile riskli yatırımın beklenen getirisi arasındaki fark olarak hesaplanır. Finansal piyasalarda, risk primi, yatırımcıların risk algısını ve riski üstlenme istekliliğini yansıtır.

5 yıllık CDS, borçlunun önümüzdeki 5 yıl içinde borcunu ödeyememesi durumuna karşı koruma sağlayan bir CDS türüdür. Bu, finansal piyasalarda en yaygın kullanılan CDS vadesidir. 5 yıllık CDS primi, borçlunun kısa ve orta vadeli kredi riskini ölçmek için kullanılır ve genellikle yatırımcıların ve analistlerin risk algılamasının bir barometresi olarak kabul edilir.

Bakmadan Geçme