• Haberler
  • Emekli
  • Turgut Altınok: Emekliye bin yerine 5 bin lira vereceğiz

Turgut Altınok: Emekliye bin yerine 5 bin lira vereceğiz

Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Emekliler Derneğini (TÜED) ziyaret ederek emeklilere yönelik mesajlar verdi.

Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Emekliler Derneğini (TÜED) ziyaret ederek emeklilere yönelik açıklamalarda bulundu.

TÜED Başkanı Kazım Ergün ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet eden Altınok, emeklilere bin lira yerine 15 Nisan'da 5 bin lira ödeme yapacaklarını belirtti. Ayrıca Ankara'da emeklilere ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacağını, ulaşım kavgalarını sonlandıracaklarını ve Bursa modeline geçeceklerini ifade etti. Doğalgaz desteğini 1000 liraya çıkaracaklarını ve bu desteği 4 ay boyunca sağlayacaklarını dile getiren Altınok, emeklilere yaklaşık 10 bin lira katkıda bulunacaklarını vurguladı. Ankara'nın ulaşım sorunlarına da değinen Altınok, şehrin gelişimi için yeni projeler üzerinde çalışacaklarını, Ankara'nın dünya başkentleri arasında yer alması gerektiğini belirtti. Ancak, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mali sorunlarına da dikkat çeken Altınok, şirketlerin batık durumda olduğunu ve belediyenin borçlarının arttığını dile getirdi.

Altınok şunları kaydetti:

"Emekliye destek olacağız. Emekliye bin lira yerine 5 bin lira vereceğiz.
15 Nisan'da yatıracağız hesaplarına. Ankara’da emekliklere ulaşımı sınırsız şekilde ücretsiz yapacağız. Kavgaları da bitiriyoruz. Kavgaların nedeni büyükşehir, özel halk otobüslerine parayı vermiyor. Bursa modeline geçeceğiz. Kim biniyorsa onun da parasını vereceğiz. Böylece bu sefer minibüsçü ve otobüsçüler emeklilerimize diyecekler ki; 'gelin binin.' Doğalgaz desteğini 1000 liraya çıkaracağız ve 3 ay değil 4 ay vereceğiz. Yaklaşık 10 bin lira bizim de emeklilerimize katkımız olacak. Ülkemizin bu günlere gelmesinde emeklilerimizin yürekleri, gönülleri, çileleri var. Hiçbir emeklimizi darda, yolda, sıkıntıda asla bırakmayacağız."

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirketlerin batık olduğunu belirten Altınok şöyle devam etti:

"Ankara bir 5 yıl daha Yavaş ile gitmez, durur. Çünkü kredi bitti, sermaye bitti. Yeni yollar yok. Yeni metrolar yok. Ulaşım ciddi problem. Otobüsler tıklım tıklım. Ankaralıya balık istifi gibi yolculuk reva görülüyor. 5 yıldır bu şehre katma değer kazandıracak hiçbir şey yapmadı. Çocuklarımız, torunlarımız için, geleceğimiz için bir eser desen bunlar da yok. Bir de SGK primlerini yatırmıyor. Şu an 8 milyar borcu var. 300 milyar TL bütçe var; yüzde 4’ü yardıma gidiyor. 288 milyar TL nerede? 3,5 milyar TL borcu vardı. Şu an 20 milyar TL borcu var. Bana Ankara’da 16,5 milyarlık ne iş var gösterebilir misiniz? Bütün şirketler batakta, zararda. EGO’nun zararı 17 misli artar mı? Çok yüksek."

Altınok sözlerini şöyle tamamladı:

"Ankara'yı dünya başkentleri arasına sokacağız. Biz Ankara’ya çok iş yapacağız. ‘Benden eser beklemeyin, hizmet beklemeyin. Benim projem yok’ diyor. ‘Yol yapsaydım da trafik mi sıkışsaydı’ diyor. Bir belediye başkanı bunu söyler mi? Trafik problemini nasıl çözeceğiz? Yeni bulvarlar, yeni yollar, metrolar, alt geçit, üst geçit, tünellerle çözeceğiz. Bu şehrin dünya başkentleriyle yarışan bir şehir olması lazım. Dünyada yaşanılabilir başkentler arasında 100 tane şehir var. Ankara’nın 'A'sı yok. Ankara bizim, hepimizin."  

Bakmadan Geçme