• Haberler
  • Memur
  • Tunç, AYM'nin iptal kararını değerlendirdi: Atamalara ilişkin yetki tartışması yok

Tunç, AYM'nin iptal kararını değerlendirdi: Atamalara ilişkin yetki tartışması yok

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasını düzenleyen KHK'nin iptal edilmesi üzerine Cumhurbaşkanı'nın üst kademe yöneticilerini atama yetkisinin Anayasa'dan kaynaklandığını vurgulayarak, bu yetkinin tartışma konusu olmadığını belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasını düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) iptal etmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Tunç, Cumhurbaşkanı'nın üst kademe yöneticilerini atama yetkisinin Anayasa'dan kaynaklandığını vurguladı ve bu yetkinin tartışma konusu olmadığını belirtti. Tunç, parlamenter sistemde kanunla düzenlenen konuların KHK ile çakıştığında, TBMM'nin 12 ay içinde gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğine dair AYM kararına atıfta bulundu. Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanması konusunda da Tunç, Belediye Kanunu'nun 45 ve 46. maddelerine dayanarak İçişleri Bakanlığı'nın, terör soruşturması olan belediye başkanlarını geçici olarak görevden alma yetkisi bulunduğunu ifade etti.

Bakan Tunç şunları kaydetti:

AYM'nin KHK'leri iptali

"Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Cumhurbaşkanı yürütmeye ilişkin konularda Cumhurbaşkanı Kararnamesi çıkarabilir. Cumhurbaşkanı üst kademe yöneticilerini atama yetkisi de Anayasa'dan kaynaklanan yetkisidir.

Atamalara ilişkin yetki tartışması söz konusu değildir. Parlamenter sistemde kanunla düzenlendiği için sonrasında da KHK ile çakışan durumların 12 aylık süre içerisinde TBMM tarafından kanunla düzenlenmEsi gerektiğine yönelik bir AYM kararıdır. Cumhurbaşkanımızın zaten üst kademe yöneticilerini atama yetkisi Anayasa'dan kaynaklanan bir yetkidir. Yürütmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamelerini çıkarabilir."

Hakkari Belediyesine kayyum atanması

"Terörle mücadelede birlik beraberlik içinde olmayız. Tatvan'da ve bazı belediyelere gördüğümüz devletin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanımızın resminin birtakım beyanlarda bulunarak indirilmesi birliğimize yönelik saldırıdır."

Tatvan'da da soruşturma açılmıştır.

Hakkari Belediye Başkanı'na ilişkin olarak haklarında bir soruşturma ve kovuşturma olmuşsa İçişleri Bakanlığı'nın görevden alma yetkisi var. Belediye Kanunu'nun 45 ve 46'ncı maddelerinde de anayasanın 127'inci maddesine dayanarak hakkında bir terör soruşturması varsa İçişleri Bakanı'na anayasadan kaynaklanan bu yetkiyle geçici olarak görevden alma yetkisi düzenlenmiştir.

Hakkari Belediye Başkanı hakkında terör soruşturması ve devam eden davası vardır. Milletin oylarıyla seçilen yerel yöneticiler, milletin kaynaklarını ve parasını millete aktarmak durumundadırlar. Terörle ilgili terör soruşturmaları ve kovuşturmalarına muhattap olurlarsa anayasamızın 127'inci ve Belediye Kanunu'nun 45 ve 46'ıncı maddesinin uygulanması durumunda hiç kimsenin bu durumdan yakınmaması gerekir.

Serdar Sertçelik'in iadesi

"İade sürecini başlattık. Geçici tutuklama kararı verilmiştir. O süre içinde iade yargılaması gerçekleşecek ve o yargılama sürecinde de Türkiye'ye iadesi edileceğini umuyoruz."

Bakmadan Geçme