• Haberler
  • Memur
  • Restoran ve kafelerde KDV oranlarına ilişkin artış iddiaları yalanlandı

Restoran ve kafelerde KDV oranlarına ilişkin artış iddiaları yalanlandı

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) 'Restoran ve kafelerde KDV oranlarına ilişkin artış iddiaları gerçek dışı.' açıklamasında bulundu.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın lokanta ve kafelerde KDV oranlarını artırma planları olduğuna dair iddiaları yalanladı.

Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı taslak tebliğde, gıda ürünleri için %1, yeme-içme hizmetleri için ise %10 KDV uygulandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ancak yeme içme sektöründe bulunan bazı lokantaların oran farklılığını istismar ettiği ve rekabet eşitliğini bozduğu tespit edilmiştir. Lokanta veya kafelerin, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplayarak fiş veya fatura düzenlediği görülmüştür. Gelir İdaresi Başkanlığı, yanlış uygulamaların ve suistimallerin önüne geçmek ve bu konuda tarafların tereddütlerini gidermek amacıyla konuya açıklık getiren bahse konu tebliğ taslağını hazırlamış ve internet sitesinde yayınlamıştır. KDV oran değişiklikleri, kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabilmekte olup herhangi bir Tebliğ ile yapılamamaktadır."

Bakmadan Geçme