• Haberler
  • Memur
  • Öğretmene şiddete Erdoğan el koydu: Tutuklama sebebi sayılıp cezalar yarı oranında artırılacak

Öğretmene şiddete Erdoğan el koydu: Tutuklama sebebi sayılıp cezalar yarı oranında artırılacak

İstanbul'da eğitimci İbrahim Oktugan silahlı saldırıda hayatını kaybederken tüm Türkiye ayağa kalktı, eğitim sendikaları alanlara inerek eylemler yaptı, öğretmenler derslere girmedi. Oluşan hassasiyet dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlere yönelik şiddet konusunda flaş açıklamalar yaptı.

Erdoğan, "Öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak. Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek. Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek." açıklamasında bulundu.

İstanbul'da İbrahim Okutgan adlı okul müdürü, yabancı uyruklu bir öğrencinin silahlı saldırısında hayatını kaybederken tüm Türkiye ayağa kalktı, eğitim sendikaları alanlara inerek eylemler yaptı, öğretmenler derslere girmedi.

Kamuoyunda oluşan hassasiyet dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan akşam saatlerinde flaş açıklamalar geldi.

Erdoğan sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

"Evlatlarımıza kattıkları bilgi ve değerler bütünüyle ülkemizin kalkınma mücadelesinde hayati önemde olan öğretmenlerimizi her türlü olumsuzluktan korumak, onlara mesleklerini icra edecekleri rahat ve güvenli ortamı sunmak asli görevimizdir.

Ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizi inşa ve ihya eden öğretmenlerimiz başımızın tacıdır.

Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükûmet olarak öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz.

Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle,

• Öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak.
• Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek.
• Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek.
• Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız da görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak.

Öğretmenlerimiz müsterih olsun.

Böylesine önemli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakârca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız.

Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum."
 

Bakmadan Geçme