IBAN hesapları incelenmeye başlandı

IBAN hesap sahiplerine, vergi denetim elemanları bilgi talebine ilişkin resmi yazı göndermeye başladı. IBAN hesap numaralarını başkasına kullandırmak suç mu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüm işletmelerin hesaplarına IBAN yoluyla gelen transferleri incelemeye başladı. Ödemeyi banka hesabından alıp fiş vermeyen işletmelere her bir fiş için 3.400 TL, fatura vermeyen işletmelere ise her bir fatura için 3.400 TL'den az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10'u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecek. Devleti vergi kaybına uğrattıkları için vergi incelemesi yapılacak.

Beyan dışı bırakılmış hasılat nedeniyle vergi kaybına neden olunduğu için vergi incelemesi de yapılıyor veya yapılan tespitler esas alınarak dönem matrahları takdir ediliyor ve vergi cezaları kesiliyor.

Sadece işletme sahipleri değil, yakınları da denetim kapsamında

Sadece işletme sahipleri değil, yakınları, çalışanları ve bu şekilde kullanılan diğer hesaplar denetleniyor. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkılıyor. Bu denetimde; gerçek kazançlarını beyan dışı bırakanlar,  terörün finansmanı, kara para aklama, yasa dışı bahis gibi suç unsuru barındıran kişiler inceleniyor.

Denetim elemanları bilgi istemeye başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığına bağlı vergi denetim elemanları; tespit etmiş oldukları IBAN hesaplarındaki ödemelerin gerçek olup olmadığını, IBAN sahiplerinden bilgi istemeye başladı. Vergi denetim elemanı tarafından IBAN sahibine gönderilen bilgi talebinde; çeşitli tarihlerde yapılmış olunan para transferlerinin hangi amaçla yapıldığı, para transferinin açıklama kısmında yer alan ayakkabı ve çanta alımı konusunda yapılıp yapılmadığının açıklanması istenildi. IBAN sahibinin; 15 gün içerisinde bilgi vermesini, aksi halde cezai işlem uygulanacağı ifade edildi.

Bakmadan Geçme