• Haberler
  • Aktüel
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Dezenflasyon dönemine giriyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Dezenflasyon dönemine giriyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomik programda başarılı bir yılı geride bıraktıklarını ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomik programda başarılı bir yılı geride bıraktıklarını savunarak bütçe ve dış denge açısından önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ülkenin sağlam bir zeminde dezenflasyon dönemine girdiğini belirtti.

Yılmaz'ın ifadeleri, geçiş sürecinin titizlikle yönetilmesiyle oluşturulan sağlam temeller üzerinde durarak, ülkenin enflasyonla mücadele dönemine hazır olduğunu gösteriyor. Bu açıklamalar, başarı ve iyimserlikle karşılandı, siyasi çevrelerde ve halk arasında umut ve güven duygularını yeniledi. Ülkenin bu yeni aşamasına, liderliğin vizyonu ve kararlılığıyla sağlam bir şekilde ilerlediği vurgulandı.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ekonomi programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde ödül alan ihracatçı firmaları tebrik ettiğini belirten Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Yurt dışı talebin zayıf seyrettiği bir döneme rağmen, mal ve hizmet ihracatçılarımızın yüksek performansıyla 2024 yılında cari açığın %2,5'un altına inmesini bekliyoruz. Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı çerçevesinde, katma değeri yüksek üretim ve ihracat odaklı politikalarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Programımızın ilk yılı bütçe ve dış denge bakımından başarılı bir şekilde tamamlandı. 'Geçiş süreci' ile oluşturduğumuz sağlam zeminde dezenflasyon dönemine giriyoruz. Para ve maliye politikaları ile yapısal reform gündemimizi bütüncül bir çerçevede planladık ve etkin bir koordinasyon içinde kararlılıkla uyguluyoruz. Üretim ve ihracat odaklı dengeli büyüme ile dezenflasyon sürecine destek olmayı sürdüreceğiz."

Bakmadan Geçme