• Haberler
  • Aktüel
  • Altın fiyatlarındaki yükseliş ABD enflasyon verileri sonrası devam ediyor

Altın fiyatlarındaki yükseliş ABD enflasyon verileri sonrası devam ediyor

Altın fiyatları, ABD enflasyonundaki yavaşlamanın Eylül ayında faiz indirimi olasılığını artırmasının ardından üçüncü günde de yükselişini sürdürdü.

ABD enflasyonunun temel göstergesinin Nisan ayında altı aydan bu yana ilk kez soğumasıyla Çarşamba günü %1,2 oranında yükselen altın, neredeyse dört haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü. Spot altın, haftanın dördüncü işlem gününde 19 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 2.397 dolara ulaştıktan sonra 2.387 dolar seviyelerine geriledi.

Altın, Nisan ayı ortasında rekora ulaştığı sert yükselişin ardından son birkaç haftadır oldukça dar bir aralıkta işlem görüyordu. Ancak ABD’den gelen verilerin ardından dolar ve Hazine getirilerinde yaşanan düşüşle birlikte, swap piyasaları Fed’in Eylül ayına kadar faiz indirme ihtimalini %61 olarak fiyatlıyor. Bu oran, Nisan sonundaki %30'du.

Altın yatırımcıları bugün ABD'de haftalık işsizlik başvuruları, konut başlangıçları, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranlarını yakından takip edecek. Bu verilerin, altın fiyatları üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

 

Bakmadan Geçme