• Haberler
  • Sınav
  • 2024 YKS soruları sızdırıldı mı? İçişleri Bakanlığı takipte

2024 YKS soruları sızdırıldı mı? İçişleri Bakanlığı takipte

İçişleri Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2024'e ilişkin soru sızıntısı iddiasını takibe aldı. Telegram'da paylaşılan Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 sorunun gerçekliği, sınavın bitmesiyle netlik kazanacak. Soruların kaynağı ve gerçekliği hakkında soruşturma devam ediyor.

3 milyonu aşkın adayın girdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2024'e ilişkin soruların sızdırıldığı iddiası gündeme oturdu. İçişleri Bakanlığı iddiaları takibe aldı.

AYT sınavı öncesinde, Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 sorunun, yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen bir hesap tarafından Telegram'da paylaşıldığı iddia edildi. Binlerce aday tarafından görülen bu paylaşım, soruların gerçek olduğunu doğruladı. ÖSYM henüz resmi bir açıklama yapmazken, İçişleri Bakanlığı iddiayı yakından takip ediyor. Soruların gerçekliği, sınavın bitmesiyle saat 13:15 sonrasında netleşecek.  İçişleri Bakanlığı, soruları paylaşan hesabı takibe aldı ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı iddiayı inceliyor. Telegram'dan yayınlanan soruların, ÖSYM'nin sahip olduğu geniş soru bankasından kaynaklanma ihtimalinin düşük göründüğü belirtildi.

2024 YKS soruları sızdırıldı mı? İçişleri Bakanlığı takipte

Sözcü gazetesinden Sultan Uçar'ın, İçişleri Bakanlığı kaynakları ile de konuşarak konuyu detaylı bir şekilde haberleştirdi. Yukakıdaki veriler Uçar'ın haberinden....

Uçar'ın haberini detaylıca aktarmadan önce MEMUR5.COM'un da dün gündeme taşıdığı dünkü haberleri hatırlatalım:

Bu yıl 3 milyondan fazla adayın katılacağı 2024-YKS, Türkiye genelinde ve yurt dışındaki 25 merkezde 1 milyonu aşkın görevlinin koordinesinde gerçekleştiriliyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu bugün saat 10.15’te başladı, 13.15'te sona erdi. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 aday katılması bekleniyordu.  Bugün ayrıca saat 15.45'te ise Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün gerçekleştirilmişti. YKS'nin birinci oturumu olan TYT'ye 3 milyon 120 bin 878 aday katılmıştı. Sınav, 9 bin 855 binada ve 176 bin 851 salonda adaylar ter dökmüştü. TYT sınavının skandal bir şekilde çalındığına dair iddialar gündeme dün bomba gibi düşmüştü. Bir WhatsApp grubunda sınav esnasında olduğu iddia edilen ve telefonla çekilen soruların paylaşılması gündeme oturmuştu. İlerleyen saatlerde, WhatsApp odaklı iddiaların ardından diğer sosyal medya platformlarının da adının geçtiği iddialar internet mecralarında dolaşıma girmişti. Sosyal medyada, YKS’nin TYT sınavına ait olduğu iddia edilen soruların paylaşılması büyük tartışmalara neden olmuştu. X, Facebook ve Telegram kanallarında paylaşılan sorular sonrasında kullanıcılar, “Cep telefonu ile sınava nasıl girdiler?” sorusunu gündeme getirmişti.

Dünkü haberleri böyle özetledikten sonra Sözcü gazetesinden Sultan Uçar'ın haberini aktaralım:

İçişleri Bakanlığı takibe aldı: YKS 2024 soruları sızdırıldı mı?


AYT'ye 10 saat kala Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 soru, yurt dışı kaynaklı olduğu değerlendirilen bir hesap tarafından Telegram'da paylaşıldı. Soruları binlerce aday gördü. Bu sorular sınavda çıktı mı? Bu durum 13:15’te sınav bitince netleşecek. İçişleri ise iddiayı yakın takibe aldı.


3 milyon 36 bin 945 üniversite adayının başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ye gölge düştü.

Telegram üzerinden yayın yapan, yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen bir hesap 8 Haziran’da TYT sonrası sınavda çıkan 3 soruyu, sınav biter bitmez ÖSYM’den önce paylaşmıştı.

2024 YKS soruları sızdırıldı mı? İçişleri Bakanlığı takipte

Adaylar, soruların sınavda yer aldığını doğruladı. ÖSYM, TYT sorularını hâlâ resmi olarak açıklamadı. Ancak, TYT’de yaşanan bu durum sınav sonrası olduğu için sınav görevlisi üçüncü şahıslar tarafından yapılmış olabileceği için çok ciddiye alınmadı.

ÖSYM sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi (TYT)'deki bu 3 soruyla ilgili bir açıklama yapmazken, bu kez dün gece saat 24:00 sularında yani sabah 10:15’de başlayan sınavdan 10 saat önce 2024-AYT’de çıkacağı iddia edilen 24 soru yine aynı hesap tarafından Telegram'dan paylaşıldı.


On binlerce kişi Türkçe-matematik ağırlıklı paylaşılan soruları gördü. Üstelik bir de “Sınavınız iyi geçer umarım. Ben elimden geleni yaptım sizin için” diye iyi niyet temennisinde bulunuldu.

Adaylar ve aileler, gece boyu soru paylaşılması nedeniyle huzursuz olurken ÖSYM yine bir açıklama yapmadı. Sınav, normal seyri ile 10:15'te başladı.

Yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen “AYK 2024 Sızdırılan Sorular” diye başlık da açılan Telegram hesabı link de yayımladı. Soru paylaşan hesap ya da hesaptaki şahıslar, adaylara, “Gençler tüm AYT sorularının soru ve cevaplarıyla birlikte sadece fiyatı 3 bin TL. Eğer sınavda başarı göstermek istiyorsan aşağıdaki linkten ulaş” diye çağrı da yaptı.

Sorular doğru olmasa bile üniversite sınavı üzerinden dolandırıcılık yapılmaya çalışıldı. Ardından sorular linkte bırakılıp, para kısmı paylaşımdan çıkarıldı.  

TÜM SORULARA 3 BİN TL İSTEDİ

Paylaşılan soruların, AYT’de çıkma ihtimaline karşı ekran görüntüsü saatleriyle birlikte aldık. Ancak, AYT’ye başvuran 2 milyon 19 bin 709 adayı panikletmemek ve üniversite sınavını sabote etmek isteyenlere meydan vermemek, sınav sorusu olduğu iddia edilen soruların gerçek olmama ihtimalini dikkate alarak, sorumlu yayıncılık gereği içerikleri paylaşmadık.

İçişleri Bakanlığı’na sınav sorusu olduğu gerekçesiyle 3 bin TL para da istenen sorularla ilgili dolandırıcılık ve sızma ihtimalini bildirdik. Bakanlık, yakın takibe aldı.

GERÇEK 13:15'TE NETLEŞECEK

Öte yandan 13:15'te tüm adaylar sınavdan çıktıktan sonra gece paylaşılan soruların sınavda çıkıp çıkmadığını da adaylara ve uzman eğitimcilere kontrol ettireceğiz. Eğer bu sorular sınavda çıktıysa sınavın iptal edilmesi gerekiyor.

Çünkü bir tek matematik sorusuyla ile sıralamada 50 bin aday öne geçilebiliyor. Sorular sızmasa bile bunu yayanlar hakkında dolandırıcılıktan soruşturma açılacak. Paylaşım yapılan hesap, İçişleri Bakanlığı tarafından da takibe alındı. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı iddiayı inceliyor. 

SORU BANKASINDA 1 MİLYON SORU VAR

ÖSYM için soru hazırlayan 10 binden fazla uzman ve soru bankasında 1 milyonun üzerinde soru var. Bu sorulardan AYT’de 120 soru sorulacak. Sayısal bölüm adayları için Matematik 40 soru, Türkçe 40 soru, Fizik 14 soru, Kimya 13 soru, Biyoloji 13 soru gelecek.

ÖSYM ve MEB’in soru bankasında olsa da Telegram hesabından yayınlanan matematik ve Türkçe sorularının 1 milyon soru içinden birden fazla isabet etme ihtimali düşük görünüyor.

Bakmadan Geçme