Yavaş: Altınok 600 daireyi unutmuş olamaz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 'Turgut Altınok'un 600 daire iddiası gerçek dışı. Mal beyanını açıkladı ve bu daireler yok. Bu durum, saklamak istediğini ya da yalan söylediğini gösteriyor.' dedi.

  • 136

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Keçiören Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok'a yeni salvolar... Yavaş, "Turgut Altınok'un 600 daire iddiası gerçek dışı. Mal beyanını açıkladı ve bu daireler yok. Bu durum, saklamak istediğini ya da yalan söylediğini gösteriyor. Bir siyasetçi yalan söyleyemez. Eğer yalanı ortaya çıkarsa gereğini yapmalıdır." ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Başkan Adayı Mansur Yavaş, bugün Eczacılar Odasını ziyaret etti. Yavaş ziyaret sonrası açıklamalarda bulundu. Yavaş, Altınok'un varlıklarını tam olarak açıklamadığını ileri sürerek "Tam açıklanmadığı zaman insan aklına türlü şey gelir. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum." açıklamasında bulundu.

Yavaş'ın açıklamaları şöyle:

"600 daireyi unutmuş olamaz. Mal beyanını açıkladı ve bu 600 daire yok. Demek ki saklamak istedi veya kamuoyuna yalan söyledi. Bir siyasetçi yalan söyleyemez. Yalan söylediği de ortaya çıkıyorsa mutlaka gereğini yapması lazım. Çünkü insan aklına hemen şu geliyor; daha açıklamadığı neler var? Yani sakladığı bir şey mi var? Örneğin banka hesapları, ziynet eşyaları da açıklanmadı. Ben bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum artık. Bu 600 daire unutulacak bir şey değil. Dolayısıyla eğer kamuoyundan bir şey kaçırılıyorsa orada şaibe doğacaktır. Ben gereğini yapmasını istiyorum kendisinin. Saklamak istemiş herhalde. Başka bir anlamı yok çünkü 600 daire unutulamaz. 'Babadan kaldı.' Evet babadan kalmış olabilir ama niye onu da açıklamadınız, değil mi? Bunların açıklanması lazım. Babadan ne kaldıysa veya ne gelir elde ediliyorsa banka hesaplarıyla açıklanması lazım ya da hiç açıklamayacaksın. Madem açıkladınız tam açıklayın. Tam açıklamadığınız zaman insan haklarına bir türlü şey gelir. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum."

Bakmadan Geçme