• Haberler
  • Aktüel
  • Yarın açıklanacak tasarruf paketine uymayan yöneticilere büyük ceza

Yarın açıklanacak tasarruf paketine uymayan yöneticilere büyük ceza

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yarın kamuoyuyla paylaşacağı 'Kamuda Tasarruf Paketi'nin' ayrıntıları ortaya çıktı. Tasarruf kurallarına uymayan yöneticilere yaptırım uygulanacağı öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'la birlikte Kamuda Tasarruf Paketi'ni 13 Mayıs'ta açıklayacak.

Kamuoyunda gözlerin çevrildiği pakete ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. Söz konusu pakette tasarruf edilecek alanlar belirlenirken, harcamalarda da yüzde 10'dan fazla kesintiye gidilecek. Tasarrufa uymayan yöneticilere ise yaptırımlar uygulanacak.

Kamuda tasarruf edilecek alanlar belirlendi

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, kamudaki tüm harcamalar kalem kalem çıkarılarak, tasarruf edilecek alanlar belirlendi. Kırtasiye giderlerinden, yeni taşıt ve bina alımı veya kiralanmasına, demirbaş harcamalarından temsil-ağırlama giderlerine, enerji ve su giderlerinden hizmet içi eğitim harcamalarına kadar her alanda yüzde 10’dan fazla kesintiye gidilecek. Yatırım ödeneklerinden ise yüzde 15 oranında kesinti yapılacak. Bu kesintilerle yılın ikinci yarısında 100 milyar liradan fazla tasarruf edileceği belirtildi.

Tasarruf kurallarına uymayan yöneticilere yaptırım

Tasarruf kurallarına uymayan kamu yöneticilerine bir yaptırım uygulanması da söz konusu olacak. Bu yaptırımların idari nitelikte olacağı, kurallara uymayan kamu yöneticilerine disiplin soruşturması veya görevi ihmal suçuna benzer bir yaptırımın gündeme geleceği kaydediliyor.

Paketin uygulanmasında iki farklı yol izlenecek

Açıklanacak yeni tasarruf ve verimlilik paketinin uygulanması konusunda iki ayrı yol izlenecek. Bazı tedbirler idari düzenlemelerle uygulamaya konulacak. Yasa değişikliği gerektiren adımlar konusunda ise TBMM devreye girecek. Bu kapsamda, ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler hızla Meclis’e sevk edilecek.

Bakmadan Geçme