Shakira vergi kaçakçılığından yargılandı

İspanyol mahkemesi, Kolombiyalı pop yıldızı Shakira'nın vergi kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla ilgili soruşturmayı rafa kaldırarak, bir zamanlar yaşadığı ülkedeki hukuki sıkıntılarına son verdi.

 

Savcılar, 2018 yılında vergi dairesinden 6,6 milyon Euro (5,7 milyon £) kaçırmak için bazıları vergi cennetlerinde bulunan şirketler ağını kullandığını iddia ederek davayı Temmuz ayında açmıştı.

Bir ay sonra şarkıcı borcunu kapatmak için 6,6 milyon euro ödedi.

Savcılar beratını istedi

Savcılar Çarşamba günü "delil yetersizliği" nedeniyle ceza davasının düşürülmesini talep etti ve bir gün sonra mahkeme de bu talebi kabul etti.

Shakira 2018 vergi beyannamesinde "usulsüzlükler" yapmış olsa da mahkeme, bunun "vergi yetkililerine karşı suç teşkil etmek için yeterli olmadığını" ve davranışlarında "dolandırıcılık niyeti" bulunmadığını söyledi.

Savunma avukatlarından Pau Molins, kararı memnuniyetle karşıladı ve bunun "vergi yetkilileri tarafından Shakira'ya karşı yürütülen karalama kampanyasına son verdiğini" ve "şarkıcının hiçbir zaman sahtekarlık yaptığını kanıtladığını" söyledi. Müvekkilinin "[mahkemenin] herhangi bir suç teşkil eden dolandırıcılık yapmadığını kabul etmesinden tamamen memnun olduğunu" ekledi.

Hukuk ekibi, kararın, Shakira'nın " İspanya'da en fazla 70 gün geçirdiği, vergi mukimi olarak kabul edilmesi için gereken asgari sürenin yarısı bile olmadığı" 2011 yılından elde ettiği gelirle ilgili çözülmesi gereken yalnızca bir idari davası olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Mahkeme kararı, Shakira'nın daha önceki bir vergi kaçakçılığı davasını sonuçlandırmasından altı ay sonra geldi ve 2012 ile 2014 yılları arasında elde ettiği gelirle ilgili olarak Kasım ayındaki duruşmasının açılış gününde savcılarla son dakikada anlaşmaya vardı.

Bu durumda savcılar sekiz yıldan fazla hapis cezası talep etmişti.

Shakira İspanya’da tam mükellef mi

İspanya'da ne kadar süre yaşadığına odaklanan bir davada, onu vergi makamlarından 14,5 milyon Euro dolandırmakla suçladılar. Shakira, İspanya'ya tam zamanlı olarak ancak 2015 yılında taşındığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

Savcılar, dava duruşmaya geldiğinde kadının ödenmemiş vergi borcunu kapatmak için zaten 17,45 milyon avro ödediğini söyledi.

Bu dava, şarkıcının yaklaşık 7,8 avro para cezası ödemeyi kabul etmesiyle, açıldığı gün sonuçlandı. Üç hafta boyunca devam etmesi ve yaklaşık 120 tanığın dinlenmesi gerekiyordu.

O zamanlar Shakira, "çocuklarımın çıkarlarını en iyi şekilde düşünerek" bu kararı verdiğini çünkü "son birkaç yılın stresini ve duygusal yükünü aşması" ve kariyerine odaklanması gerektiğini söyledi.

47 yaşındaki Shakira, Barselonalı futbolcu Gerard Piqué'den ayrıldıktan sonra iki oğluyla birlikte şimdi Miami, ABD'de yaşıyor. 2016 yılında vergi kaçakçılığından suçlu bulundu ve 2,1 milyon avro para cezası ve gecikme cezası ödemesine karar verildi. Mahkumiyeti 2021'de İspanya yüksek mahkemesi tarafından iptal edildi.

Başka ünlüler de vergi kaçırma iddiası ile yargılandı

İspanya son yıllarda aralarında Arjantin'den Lionel Messi ve Portekiz'in Cristiano Ronaldo'sunun da bulunduğu ünlülere ödenmeyen vergiler nedeniyle baskı uyguluyor.

Her iki oyuncu da kaçakçılıktan suçlu bulundu ve ilk kez suç işleyenler için feragat edilen hapis cezalarına çarptırıldı.

Kaynak: The Gurdian

Bakmadan Geçme