'Sefalete mahkûm ettikleri emeklinin hakkını zengine veriyorlar'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, 'Zengini daha da zengin eden, yoksulun gırtlağına çöken Erdoğan, 10 bin TL maaşa talim eden emekliye 'dişinizi sıkın' diyor. Sefalete mahkûm ettikleri emeklinin hakkını zengine veriyor. Şubat ayında açlık sınırı 16 bin 257 liraya yükseldi, yoksulluk sınırı ise 53 bin liraya yaklaştı. Emeklinin çektiği sıkıntıyı biliyorsanız, adaletsizlik olduğunu söylüyorsanız, '10 bin lira yeterli değil' diyorsanız seyyanen zammı da yapacaksınız' derken ekledi: 'Türkiye'de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti'

  • 175

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyüdüğüne yönelik açıklamasını değerlendirdi. Bulut, marketlerde taze sebzenin yanına bile yaklaşamayan vatandaşın, olgun sebze adı altında çürük sebze alabildiğine dikkat çekti ve “Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti” dedi.

Bulut, TÜİK'in ekonomik büyüme rakamlarını değerlendirdi ve TÜİK’e göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyüdüğünü belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti hükümetlerini eleştirdi.  Büyüyenin Türkiye ekonomisi değil zenginlerin serveti olduğunu ifade eden Bulut, ekonomik büyümenin vatandaşa yansımadığını, gelir giderine yetmeyen vatandaşların borç harç içerisinde yaşamını sürdürdüğünü söyledi.

Gelir dağılımının rekor düzeyde bozulduğu Türkiye’de, tek adam rejiminin yoksulu vurduğunu, zengine çalıştığını kaydeden Bulut, 2014 yılında yüzde 45,9 olan en zengin yüzde 20’lik kesimin gelir pastasından aldığı payın 2023 yılında yüzde 49,8’e kadar çıktığını bildirdi. En zengin yüzde 20’lik kesimin gelirden aldığı payın 4 puana yakın arttığını belirten Bulut, neredeyse milli gelirin yarısının ülke nüfusunun beşte biri tarafından bölüşüldüğünü belirtti.

Bulut, “Zengini daha da zengin eden, yoksulun gırtlağına çöken Erdoğan, 10 bin TL maaşa talim eden emekliye ‘dişinizi sıkın’ diyor. Sefalete mahkûm ettikleri emeklinin hakkını zengine veriyor. Şubat ayında açlık sınırı 16 bin 257 liraya yükseldi, yoksulluk sınırı ise 53 bin liraya yaklaştı. Emeklinin çektiği sıkıntıyı biliyorsanız, adaletsizlik olduğunu söylüyorsanız, ‘10 bin lira yeterli değil’ diyorsanız seyyanen zammı da yapacaksınız” dedi.

Rakamlarla saklanamayan, iktidarın pembe tablolarına sığmayan bir yoksulluğun yaşandığını belirten Bulut, TÜİK rakamlarında bile 2023 yılında ülkedeki yoksul sayısının 18,2 milyonu geçtiğini kaydetti. Vergi yükünün, dolaylı vergilerle dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkılırken, teşvik ve istisna gibi yollarla zengin kesimin vergi yükünün düşürüldüğünü belirtti. “İktidar, emekliyi, dar gelirliyi adeta yok sayıyor” dedi.

Marketlerde taze sebzenin yanına bile yaklaşamayan vatandaşın, olgun sebze adı altında çürük sebze alabildiğine dikkat çeken Bulut, “Çarşıda pazarda fiyatlar ateş pahası. Vatandaş yüksek enflasyonist ortamda geçinemediği için çöpten sebze-meyve topluyor. Semt pazarlarında gündüz gözüyle alışveriş yapan tek tük vatandaş kaldı. Herkes fiyatlar düşsün diye akşam pazarını bekliyor. Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti” ifadesini kullandı.

Bakmadan Geçme