• Haberler
  • Aktüel
  • Şam'dan Ankara'ya 'normalleşme' mesajı: Suriye-Türkiye ilişkisine dair her türlü girişime açığız

Şam'dan Ankara'ya 'normalleşme' mesajı: Suriye-Türkiye ilişkisine dair her türlü girişime açığız

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile ilişkilerde normalleşme adımlarına açık olduklarını vurgulayarak, Rusya'nın arabuluculuk çabalarını desteklediğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ile Şam'da gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Türkiye ile ilişkilerde normalleşme yolunda adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Suriye Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Esad, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik her türlü girişime açık olduklarını belirtti. Esad, "Suriye, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine ve bu sürecin egemenlik prensiplerine dayanması halinde olumlu bir yaklaşım sergileyecektir" ifadelerini kullandı.

Esad, bu girişimlerin Suriye'nin egemenliğine ve ülke topraklarının bütünlüğüne saygı çerçevesinde ilerlemesi gerektiğini vurgulayarak, "Herhangi bir normalleşme sürecinin başarısı, devletler arasındaki istikrara katkı sağlaması şartına bağlıdır" dedi.

Rusya'nın Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi çabalarını desteklediğini belirten Aleksandr Lavrentyev ise, arabuluculuk için uygun koşulların olduğunu ve Rusya'nın taraflar arasında ilişkilerin ilerletilmesi için çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Şam'ın milli ajansı Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) konuya ilişkin gelişmeyi şöyle haberleştirdi:

"Cumhurbaşkanı Esad’dan Lavrentyev’e: Suriye, Tüm Toprakları Üzerindeki Egemenliğine Dayanan Suriye-Türkiye İlişkisine İlişkin Her Türlü Girişime Açıktır

26/06/2024

ŞAM (SANA) –  Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye’nin, bir yandan Suriye devletinin tüm toprakları üzerindeki egemenliğine, diğer yandan da terörün her türlüsü ve örgütlerine karşı mücadeleye dayanan, Suriye-Türkiye ilişkisine ilişkin her türlü girişime açık olduğunu vurgulayarak, bu girişimlerin, ilgili ülkelerin Suriye’ye ve genel olarak bölgeye istikrar getirme yönündeki iradesini yansıttığını vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı’nın Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Esad, Suriye’nin ilgili tüm girişimlere her zaman olumlu ve yapıcı bir şekilde yaklaştığını belirtirken, herhangi bir girişimin başarısının ve verimliliğinin ülkelerin egemenlik ve istikrarına saygıdan kaynaklandığına dikkat çekti.

Diğer bir bağlamda Cumhurbaşkanı Esad, Başkan Vladimir Putin’in Rusya ile Ukrayna arasında başlattığı barış girişimini överek, bunun iki ülke arasında barışçıl bir çözüm için gerçek bir temel oluşturduğunu, Batı ve Ukrayna’nın bunu reddetmesinin, akan kanın mutlak sorumluluğunu üstlenmek anlamına geldiğini kaydetti.

Lavrentiev ise ülkesinin, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiyle ilgili tüm girişimlere, bu ilişkiyi düzeltmekle ilgilenen tüm ülkelerden destek verdiğini vurgularken, şu anda arabuluculukların başarısı için koşulların her zamankinden daha uygun göründüğünü, Rusya’nın müzakereleri ilerletmek için çalışmaya hazır olduğunu, hedefin Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden onarılmasının başarısı olduğunun altını çizdi."

Bakmadan Geçme