• Haberler
  • Memur
  • Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu Menzilci mi? Yakınındaki isim yanıtladı

Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu Menzilci mi? Yakınındaki isim yanıtladı

Prof. Emin Gürses, Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'nun Menzilci olmadığını ve dürüst bir devlet memuru olduğunu vurguladı. Gürses, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın tehditleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Akdağ'ı görevden ileri sürdü.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek kontrolündeki Ulusal Kanal’ın yorumcusu, Ergenekon kumpası mağdurlarından Rizeli Prof. Emin Gürses, hemşehrisi olan Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'na sahip çıktı.

Gürses, yeni bakanın Menzilci olmadığını ve kendisinin dürüst bir devlet memuru olduğunu belirtti. Gürses, Memişoğlu'nun eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından tehdit edildiğini ve bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettiğini belirtti. Gürses ayrıca Memişoğlu'nun sağlık sektöründeki deneyimlerine değinerek uzun yıllar boyunca çeşitli görevlerde bulunduğunu ve herhangi bir yolsuzluk veya cemaat ilişkisiyle bağlantısının olmadığını vurguladı. Sağlık Bakanı'nın şehir hastaneleri yerine butik hastaneleri savunduğunu ve özellikle Çam Sakura Hastanesi gibi projelere önem verdiğini söyledi.

Emin Gürses, Odav’ye tanıdığı Memişoğlu’nu şöyle anlattı:

“Kemal Memişoğlu’nu tanımıyorlar. Biz de devlet memuruyuz. Bize genelge gelir. Derler ki “1 Haziran’dan itibaren kravat takmayabilirsiniz.” Orada bayan doktor var. Dedi ki; “erkekler tamam da biz nasıl giyineceğiz. Bunun üzerine Kemal de “Siz de usullere göre giyinin” dedi ve yanındaki asistan da kağıda döktü ve imzalandı.

MEMİŞOĞLU MENZİLCİ DEĞİL

Şimdi Kemal Memişoğlu’nun bir de Menzilciliği çıktı. Eski bakan vardı profesör. (Recep Akdağ’dan bahsediyor) Kemal’e demiş ki “Ben Menzil’in en önemli adamıyım. Seni alırım görevden” demiş. Biz de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan bir randevu aldık. Kemal Memişoğlu bu olayı Tayyip Bey’e anlattı. Adam profesör ne edecek sağlık müdürlüğünü. Profesör olsa 250 Bin TL maaş alır. Sağlık Müdürü olsa 80 bin TL maaş alır. Bir hafta geçmeden Tayyip Bey, Sağlık Bakanı’nı (Recep Akdağ) görevden aldı.

FAHRETTİN KOCA, KEMAL MEMİŞOĞLU'NA HER TÜRLÜ ENGELİ KOYUYORDU

Yeni görevden alınan bakan Fahrettin Koca da zaten Kemal Memişoğlu’na her türlü engeli koyuyordu. Kemal’in bakan olmasını bazı çevreler istemedi. Bu adamın da bir sürü sorunları çıktı. Onlar söylenecek şeyler değil. Kemal üniversiteye dönmek istedi. Kemal 1995’ten beri sağlık sektöründe. Birçok işi yapan da o. En son Fatih Sultan Mehmet PTT Hastanesi’nde başhekimlik yaptı. Oradan aldılar bunu sağlık müdürü yaptılar. Kemal hırsızlık yapmaz, çalmaz, yanlış işe imza atmaz, cemaatle işi olmaz. Babası da milletvekiliydi biliyorsunuz. Şimdi buna Menzilci demek hakikaten ayıp bir şey.

Şimdi illa bir şey yazmak için yazıyorlar.

"TAYYİP BEY'İN BÖYLE BİR ÖZELLİĞİ VAR"

Kemal şehir hastanelerine de karşıydı. Kemal butik hastaneler istiyordu. En çok önem verdiği Çam Sakura hastanesiydi. Dünyanın her yerinde böyledir. Küçük hastaneler yapılır ve hastaneler şehrin içinde olur. Dağın başına hastane yapıyorsun oraya da metro yapıyorsun. Yazık değil mi paralara. Tayyip Bey’e şehir hastaneleri bilgisini sunan görevden alınan bakan. Şehir hastaneleri karlı dedi. Üçüncü Havalimanı için "bu iyi diyen" de Binali Yıldırım idi. Tayyip Bey’in böyle bir özelliği var son anda kim ne derse ona inanıyor ya. Bir de namaz kılıyorsa tamam.”

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu kimdir?

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevindeki 8 yıl boyunca sağlık sektöründe köklü bir deneyime sahip olan bir isimdir. 1966 yılında Trabzon'da doğan ve aslen Rizeli olan Memişoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra kariyerine İstanbul'da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak başlamıştır.

1990'ların ortalarından itibaren SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi, Bursa Askeri Hastanesi gibi çeşitli kurumlarda görev yapmış ve ABD'de Miami Üniversitesi'nde uluslararası deneyim kazanmıştır. İstanbul Üniversitesi'nde Başasistanlık ve PTT Hastanesi'nde Başhekimlik görevlerinin ardından, 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti ve 2016 yılında Profesör unvanını almıştır.

Sağlık yönetimi alanında da yetkinlik kazanan Memişoğlu, Beykent Üniversitesi'nde Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamlamış ve İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim olarak önemli hizmetler sunmuştur. 2012 yılında Kamu Hastaneleri Birliği'nde Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanmış ve sonrasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevine gelmiştir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde yayımlanmış birçok bilimsel çalışması bulunan Memişoğlu, aynı zamanda evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Prof. Dr. Emin Gürses kimdir?

Emin Gürses 1957'de Rize’de doğdu. Rize Lisesi’nden mezun olduktan sonra Eğitim Enstitüsü (1975-1977), Marmara Üniversitesi (1980-1984), Hammersmith &West London College (1985-1987), Kuzey Londra Politeknik (1988-1989) ve Londra Üniversitesi’nde (1990-1991- SOAS, Birkbeck College ve LSE) Boğaziçi Üniversitesi (1991-1995), L.S.E (1992-1994) siyaset bilimi, gelişme ekonomisi ve uluslararası ilişkiler dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören Gürses, 1997-1998 akademik dönemlerinde İstanbul Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora dersleri verdi. 1998-1999 akademik yılından bu yana ise Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Gürses ayrıca Millî Güvenlik Akademisi bünyesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Makaleleri arasında; ‘Uluslararası İlişkilerde Paradigmalar’; ‘Avrasya'da Jeopolitik Rekabet’; ‘The Rise and Fall of Violent Kurdish Nationalism in Turkey’, ‘NATO ve Büyük Ortadoğu Projesi’; ‘MacKinderci Jeopolitik’, ‘ABD Dış Politikasında Realizm ve İdealizm’ basılmıştır. Kitapları arasında, Milliyetçi Hareketler ve Uluslararası Sistem; Ayrılıkçı Terörün Anatomisi: IRA, ETA, PKK; İnsan Hakları Diplomasisi; Yeni Ortadoğu Haritası; Uluslararası İlişkiler: Teori-Pratik; mevcuttur.

Bakmadan Geçme