• Haberler
  • Aktüel
  • Ölen İran Cumhurbaşkanını taşıyan sorunlu helikopter: Bell 212

Ölen İran Cumhurbaşkanını taşıyan sorunlu helikopter: Bell 212

Dünya ajansları , Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin öldüğünü duyurdu. Reisi'nin içinde olduğu ve eski ABD yapımı Bell 212 helikopteri ise yaşadığı kazalar ile dikkat çekiyor.

Reisi’nin içinde bulunduğu ve eski ABD yapımı Bell 212 helikopteri, geçmişte yaşadığı kazalarla dikkat çekiyor. Kaynaklar, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin ABD yapımı Bell 212 helikopterine bindiklerini doğruladı. Merkezi Fort Worth, Teksas'ta bulunan Amerikalı havacılık üreticisi Bell Textron Inc. tarafından üretilen Bell 212, ikonik modellerinden biri olarak biliniyor. İlk olarak 1960'ların sonlarında Bell 205'in bir evrimi olarak tanıtılan Bell 212, en son 1998 yılında üretildi. Reisi’nin yer aldığı helikopterin ise 1979 yılında üretildiği ifade edildi. Çift motorlu konfigürasyona sahip Bell 212, kamu taşımacılığı, arama kurtarma, yangınla mücadele ve askeri operasyonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli görevlerde kullanılıyor.

Bell 212 yıllar içinde birçok önemli kazaya karıştı.

1997 Yılı: Petroleum Helicopters tarafından işletilen Bell 212 helikopteri Louisiana kıyılarına düştü ve sekiz kişinin ölümüyle sonuçlanan bir kaza meydana geldi. Helikopter, rutin bir açık deniz nakliye görevini yürütürken, mekanik bir arıza yaşayarak düştü.

2009 Yılı: Cougar Helicopters tarafından işletilen Bell 212 helikopteri Kanada'nın Newfoundland sahiline düştü ve içindeki 18 kişiden 17'si hayatını kaybetti. Helikopter, açık denizdeki bir petrol platformuna doğru giderken, motorlarından birinde yağ basıncı kaybı yaşanınca mürettebat Kuzey Atlantik'in soğuk sularına acil iniş yapmaya zorlandı. Çabalarına rağmen, yalnızca bir kişi hayatta kaldı ve bu olay Kanada'nın en ölümcül helikopter kazalarından biri olarak kayıtlara geçti.

 

Bakmadan Geçme