• Haberler
  • Memur
  • Öğretmenlik Meslek Kanunu'na Türk Eğitim-Sen tepkisi: Şaka mısınız? Dalga mı geçiyorsunuz?

Öğretmenlik Meslek Kanunu'na Türk Eğitim-Sen tepkisi: Şaka mısınız? Dalga mı geçiyorsunuz?

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) teklifi ile ilgili çarpıcı eleştirilerde bulundu. Geylan, ÖMK'nın ilk taslağında 30 bin olan gösterge rakamının 18.650'ye düşürüldüğünü işaret ederek tepkisini dile getirdi.

TBMM’ye 26 Haziran 2024'te sunulan Öğretmenlik Mesleği Kanunu (ÖMK) Teklifi ile uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı olmaksızın 20 yıllık deneyime sahip yaklaşık 230 bin öğretmene "başöğretmen" unvanı için başvurma olanağı getiriliyor.

2022'de yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından sunulan yeni teklifle kariyer uygulamasının devamı öngörülüyor. Teklifle öğretmenlik mesleği öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olarak üç kariyer basamağına ayrılıyor.

Teklifin TBMM'ye sevki ile düzenlemeye konusundaki eleştiri ve öneriler ise daha da yoğunlaştı. 

Türkiye Kamu Sen Konfederasyonuna bağlı Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) teklifi ile ilgili çarpıcı eleştirilerde bulundu. Geylan, ÖMK’nın ilk taslağında 30 bin olan gösterge rakamının 18.650’ye düşürüldüğünü belirtti.

"Şaka mısınız siz?" ifadesini kullanan Geylan şunları kaydetti:

"ÖMK’nın ilk taslağında 30 bin olan gösterge rakamı 18.650’ye düşürülmüş. Bu durumda Milli Eğitim Akademisine alınacak öğretmenlere verilecek ücret 14.174 TL’ye tekabül ediyor. Resmen öğretmenlerimizle dalga geçiyorsunuz! 30 ile topladığınız bu öğretmenlerimizin; 14.174 TL ile ulaşım, kira, beslenme, eğitim ve diğer temel giderlerini karşılamak için nasıl bir mucizevi maharet sergilemelerini bekliyorsunuz? Bir yandan öğretmenin niteliğini ve saygınlığını artıracağız iddiasıyla ortaya çıkıyorsunuz, diğer yandan öğretmenlerimizi asgari ücretin altında modern köle haline getirerek mesleğin itibarına en büyük darbeyi vuruyorsunuz! Kendinize gelin! Gelin, bu sevdadan vazgeçin ve öğretmen olmak için yıllarını vermiş ve KPSS’de başarılı olmuş meslektaşlarımızı doğrudan göreve başlatın." 

Bakmadan Geçme