Memurun ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmeyle belirlenen zam oranıyla birlikte temmuz ayında memur ve memur emeklisinin zammının yüzde 20'ye ulaşacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCM), enflasyonun mayıs ayında zirve yapacağını bildirirek yılsonu tahminini yüzde 38 olarak güncelledi. Yılın ilk dört ayında enflasyon farkı yüzde 3.23 olarak gerçekleşti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10'u bulacağını ifade etti.

Temmuzda memur ve emeklinin zam oranı ne olacak?

NTV'den Sibel Can'a konuşan Yalçın, toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşacağını söyledi.

Ancak Yalçın, burada önem arz edenin önemli olanın enflasyonu kontrol altına almak olduğunu belirtti.  Yalçın, enflasyonun düşürülmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Beklentimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir çünkü bu artan şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor ama aslında alım gücümüz düşüyor" değerlendirmesinde bulundu.

İşçi ve Bağkur emeklisi ne kadar zam alacak?

İşçi ve Bağkur emeklileri Temmuz ayında yapılacak artışı bekliyor. Yılın ilk 4 ayında enflasyon yüzde 18,72 olarak gerçekleşti. Mayıs ve Haziran enflasyonunun eklenmesiyle zam oranları netleşecek.

Merkez Bankası'nın nisan ayı Piyasa Katılımcıları anketinde, enflasyon tahmini Mayıs için yüzde 3, Haziran ayı için yüzde 2,54 oldu. Bu tahminler gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 olacak ve SSK ve Bağ-Kur emeklisine bu oranda zam yapılması anlamına geliyor.

Bakmadan Geçme