Meclis'te 'kamuda tasarruf' tartışması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından bugün 13 Mayıs'ta açıklanan kamuda tasarruf önlemleri Meclis Genel Kurulunda tartışıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda, İYİ Parti Grubu'nun Meclis Başkanlığına sunduğu, 'Kamuda İsrafın Boyutlarının Araştırılması' başlıklı önerge, milletvekillerinin sıcak tartışmalarına sahne oldu. Meclis Başkanvekili DEM Partili Sırrı Süreyya Önder başkanlığındaki oturumda kamuda tasarruf ve israf meselesi gündeme geldi.

AK Parti Grubu adına söz alan Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, muhalefetin kamuda yapılan tasarruf tedbirlerini memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, "Ucundan kıyısından ısrarla takmış muhalefet: '22 yıldır, 22 yıldır.' Elhamdülillah, 22 yıldır iktidarız, daha da çok iktidar olacağız inşallah. Ama özellikle ve özellikle şunu söylemek istiyorum: Tasarrufun A’sı B’si olmaz, hepiniz de aynı kanaattesiniz, bunu lütfen kabul edin. Biz anlatıyoruz bunun doğru olduğunu, siz etrafından dolaşarak kabul ediyorsunuz" şeklinde konuştu.

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli ise tasarruf tedbirlerini desteklemediklerini belirterek, "Bir kere tasarruf tedbirlerini desteklediğimiz filan yok. Bunun tamamen bir göz boyaması olduğunu, bununla tasarruf sağlanamayacağını, esas tasarrufun yapılması gereken yerleri görmediklerini defalarca zaten dile getirdik. Hala depremden bahsediyorlar. Deprem için hatırlamaları gerekiyor çünkü sürekli olarak halkı yanıltmaya devam ediyorlar. Burada depremle ilgili ek bütçe yapıldı. Onun bütçesi yapıldı, onun kaynakları da bu Meclis tarafından geçti zaten. Şimdi hala depremi nasıl bahane ediyorsunuz? 'Pandemi' diyor üzerinden 4 yıl geçmiş. Dolayısıyla tasarruf tedbiri diye dile getirdikleri şeylerin bahanelerinin bile karşılığı söz konusu değil. Ama bu paketin bir itiraf niteliğinde olduğu bir gerçeklik" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin ise tasarruf tedbirlerinin sonuç doğurduğunu belirterek, "Tasarruf tedbirlerini yetersiz bulduğumuzun altını çizdik. Ebette ki tasarruf tedbirlerine başvurulmuş olması olumlu bir adımdır ama başvurulan maddeler yetersizdir dedik" dedi.

Muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasındaki tartışmaların ardından İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez şöyle konuştu:

"Bugün bu tasarruf tedbirlerini alma mecburiyeti 22 yıllık AK Parti iktidarının bir neticesidir. 140 milyar dolar borçla alınmış bu ülke, 500 milyar dolar borcun eşiğine getirilmiştir. Bu süre içerisinde bu ülkenin nesi var nesi yoksa satılmıştır ve gelecek garantili projelerle bu ülkenin istikbali ipotek altına alınmıştır. Bugünkü konuşmamda açıkça ifade ettim. Bakın, sadece İstanbul Havalimanı’nın 1 milyar 195 milyon euroluk kirası, 20 yıl ötelenmiş. Yani tasarruf tedbirlerinin yarısı kadar. Dolayısıyla, evet, tasarruf şart ama tasarruf bir kültürdür, bir anlayıştır ve bunun devam etmesi gerekir." 

Bakmadan Geçme