• Haberler
  • Aktüel
  • Kuveyt Emiri Arap dünyası dışında ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaptı

Kuveyt Emiri Arap dünyası dışında ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Kuveyt Emiri Mişal el Ahmed el Cabir el Sabah'ı Esenboğa Havalimanı'nda karşıladı.

İki ülke arasında altı anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Kuveyt Emiri Mişal el Ahmed el Cabir el Sabah’ı Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı.

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK EŞLİK ETTİ
Karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ankara Valisi Vasip Şahin de eşlik etti.

KUVEYT EMİRİ ARAP DÜNYASI DIŞINDA İLK RESMİ ZİYARETİNİ TÜRKİYE’YE YAPMIŞ OLDU
2023 Aralık’ta göreve gelen Kuveyt Emiri Sabah, Arap dünyası dışında ilk yurt dışı resmi çalışma ziyaretini de Türkiye'ye yapmış oldu. Bu ziyaret ayrıca 7 yıl aradan sonra Kuveyt’ten Türkiye'ye emir düzeyinde yapılan ilk ziyaret oldu.

DEVLET NİŞANI VERİLDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için Türkiye'ye gelen Kuveyt Emiri Mişal el Ahmed el Cabir el Sabah’a Devlet Nişanı tevcih etti.

İKİ ÜLKE ARASINDA ALTI ANLAŞMA İMZALANDI
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında altı anlaşma imzalandı.
İmza altına alınan anlaşmalar ise şu şekilde sıralandı:
1.⁠ ⁠"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Kuveyt Yatırım Kurumu Arasında Yatırım Tanıtım Faaliyetlerinde İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı"
2.⁠ ⁠"Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Tarafından Temsil Edilen Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Kuveyt Doğrudan Yatırım Teşvik Otoritesi Tarafından Temsil Edilen Kuveyt Devleti Hükûmeti Arasında Serbest Bölgeler Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı"
3.⁠ ⁠"Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kuveyt Devleti Konut İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı Arasında Konut Refahı ve Altyapısı Alanında Mutabakat Zaptı"
4.⁠ ⁠"Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Kuveyt Devleti İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Arasında Afet Ve Acil Durum Yönetimi Alanında Mutabakat Zaptı"
5.⁠ ⁠"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından temsil edilen Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Kuveyt Devleti Savunma Bakanlığı (KSB) Tarafından Temsil Edilen Kuveyt Devleti Hükûmeti Arasında Devletten Devlete Savunma Sanayii Tedarik Sözleşmelerine İlişkin Uygulama Protokolü"
6.⁠ ⁠"Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Kuveyt Devleti Dışişleri Bakanlığı Arasında Ortak Stratejik Diyalog Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı"

Bakmadan Geçme