Kredi kartı nakit çekimi düştü

Merkez Bankası'nın 16 Mart'ta kredi kartından nakit çekim faiz oranını %5'e çıkarması etkisini gösterdi. BKM verilerine göre, martta şubat ayına göre kredi kartından nakit çekim &.3 oranında geriledi. Ancak kredili mevduat hesaplarının bakiyesinde büyüme devam ediyor.

Merkez Bankası kredi kartlarından ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim faizini mart ortasında ramazan bayramı haftasından hemen once yuzde 5'e yukseltti. 16 Mart'ta devreye giren yuzde 5 faiz uygulaması kredi kartından nakit cekimde etkili oldu. Ancak kredili mevduat hesaplarında ise artıs devam ediyor. Bankalararası Kart Merkezi verilerine gore kredi kartından nakit cekim martta 89.34 milyar liraya indi, yılsonuna gore yuzde 14,43, şubat ayına gore ise yuzde 26,32 duşüş gosterdi.

Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberine göre yeni ekonomi yonetimi goreve geldigi gunden itibaren kredi kartı harcamalarına ceki duzen ver- me yonunde adımlar atıyor. Geçen yıl haziran oncesinde kredi kartı azami faiz ile nakit cekim, kredili mevduat hesabı faizleri oldukca dusuk seviyelerde idi. Bu durum kredi kartı harcamalarının ve nakit cekimin oldukca hızlı buyumesini sağladı. Ardından politika faizi artısıyla birlikte bu faiz oranları da yukseldi. Kasımda politika faizi artısları kredi kartına yansıtılmamaya baslasa da 6 Nisan'dan itibaren faiz oranları yukseltildi. Kredi kartından nakit çekim ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının hesaplama yonteminde ise Merkez Bankası 16 Mart'ta degisiklik yaptı. Yeni yonteme gore, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yuzde 4,42'den yuzde 5'e çıkarıldı.

Bakmadan Geçme