Kamu-Sen: 110 bin yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mağduriyeti giderilmeli

110 bin Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin sorunlarına dikkat çeken Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci eşitlik ilkesi çerçevesinde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

  • 529

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sorunlarına çözüm bekleyen 110 bin yardımcı hizmetler sınıfı (YHS) personelinin durumuna ilişkin paylaşımda bulundu.

Kahveci şunları kaydetti:

"YHS personelinin gerek mali haklarının gerekse özlük haklarının eşitlik ilkesi çerçevesinde düzenlenmesi gerekmektedir. Yardımcı hizmetlilerin sorunları kamu personel rejiminin kanayan yarasıdır. Bu mağduriyet mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.

Mali hakları kısıtlanmış, özlük hakları kırpılmış, her türlü haktan mahrum bırakılmış yardımcı hizmetliler GİH kadrosuna geçirilmelidir.

Yardımcı hizmetler sınıfına kimler girer?

Kamu kurumlarında görev yapan hizmetli, kaloriferci, bekçi, bahçıvan, aşçı gibi kadrolar yardımcı hizmetler sınıfında bulunmaktadır. Ancak, bu kadrolar belirli bir görev tanımına bağlı olmadığından, bir hizmetli aynı zamanda kaloriferci, bekçi, bahçıvan ve aşçı olarak görev yapabilmektedir.

Devlet Memurları Kanunu'ndaki yeri

Kanuna göre, yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda çeşitli yardımcı görevleri üstlenmektedir. Bu görevler arasında yazı ve dosya dağıtımı, müracaat sahiplerini karşılama, temizlik, aydınlatma, ısıtma işleri, ilaçlama, hastane temizliği ve bakımı gibi işler bulunmaktadır. Ancak bu sınıfa dahil personelin yapması gereken hizmetler, üçüncü şahıslara ihale yoluyla yaptırılabilmektedir.

Bu sınıftaki personelin yerine getirdiği hizmetlerin üçüncü şahıslara ihale yoluyla yaptırılması mümkündür. 

Bakmadan Geçme