• Haberler
  • Memur
  • Kamu kurumları artık Antalya'da 5 yıldızlı otelde 'seminer' düzenleyemeyecek

Kamu kurumları artık Antalya'da 5 yıldızlı otelde 'seminer' düzenleyemeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının tavizsiz uygulanması ve enflasyonun dizginlenmesi için kamudaki tasarruf tedbirlerinin sıkı bir şekilde takip edildiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının tavizsiz uygulanması ve enflasyonun dizginlenmesi için kamudaki tasarruf tedbirlerinin sıkı bir şekilde takip edildiğini bidirdi. Şimşek, "Kamu kurumlarına bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin" dedi.

AK Parti'nin seçim kaybetmesinde baş etken olarak 'Emekliler ve hayat pahalılığı' gösterilmişti. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti kurmayları, özellikle emekliler için yeni bir adım atılması konusunda tüm imkanları zorlamış, ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevcut bütçenin buna izin vermeyeceğini belirterek, bu talepleri geri çevirmişti.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre,  Şimşek, seçim sonrası bazı AK Parti kurmayları ve bakanlarla yaptığı toplantıda, emekliler için neden yeni bir adım atılmadığını, "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurt dışından yüzde 50'den fazla bir faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak, gelecek nesilleri de ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik" sözleri ile anlattı.

Kamu kurumlarındaki tasarruf tedbirlerine ilişkin Şimşek şu bilgileri verdi: 

"Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin.

Fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70'in üzerinde olan yatırımlara ödenek verilecek. Bunun dışında örneğin, fiziki gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. Tarımsal üretim, nitelikli yatırımlar, sulama ve baraj gibi yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Kamu yatırım programında rasyonelleştirme çalışmaları yapıldı, kısa sürede tamamlanarak ekonomik ve sosyal fayda üretecek yatırımlar önceliklendirildi.

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Tam tersine kamu binası giderleri konusunda tasarruf yapılacak. Bu konuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Kamu İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı uluslararası norm ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tasarruf odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak."

Mehmet Şimşek, KDV'deki oran uyumsuzluklarının tespit edilmesi için başlattıkları yapay zeka destekli çalışmanın tamamlandığını bildirdi. Birçok işletme, yüzde 8-10 arasında olması gerekirken, temel gıda için uygulanan yüzde 1 KDV'den fiş kesiyor, vatandaştan yüzde 10 olarak aldığı vergiyi yüzde 1 olarak devlete ödüyor ve vergi kaçağına sebep oluyordu. Sosyal medya hesabından, KDV kayıp ve kaçağının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin paylaşım yapan Bakan Şimşek, temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağına dikkati çekti.

Tüm bu gelişmelerle birlikte, kamudaki tasarruf tedbirlerinin sıkı bir şekilde uygulanacağı ve ekonomik dengeyi koruma yolunda kararlı adımların atılacağı vurgulandı.

Bakmadan Geçme