İşçi ve memurların fazla çalışma ücretleri arasında uçurum var?

'Çalışma ve Ücret Dengesi: İşçi-Memur Farkı!' Fazla çalışma ücretlerinde işçi ve memurlar arasındaki uçurumu merak ediyor musunuz? 2024 Bütçe Kanunu'na göre, saat başına işçilere 10,1 TL ödenirken, toplu sözleşmelerle kamu çalışanlarına u fazla mesai ödenecek.

  • 639

İşçi ve memurlar arasında önemli bir fark daha gün yüzüne çıktı: fazla çalışma ücretleri. Bütçe Kanunu'nun 2024 hükümlerine göre, fiili fazla çalışmalar için saat başına 10,1 TL ödeniyor. Bu tutar, belirli durumlarda 5 katına kadar artabilir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 41-44. maddeleri, işçilere sağlanan fazla çalışma ücretlerinin detaylarını ihtiva ediyor. Normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli artırılmasıyla her bir saatlik fazla çalışma ücreti belirlenir ve yıllık fazla çalışma süresi 270 saatten fazla olamaz.

Ayrıca, toplu sözleşmelerle bu yüzde elli oranı daha da artırılabilmektedir. Son toplu sözleşmelerde, kamu işçilerine % 75 fazla mesai ödeneceği kararlaştırıldı. Bu durum, işçi ve memurlar arasındaki ücret uçurumunu daha da belirgin hale getiriyor.

Bakmadan Geçme