• Haberler
  • Memur
  • İmamoğlu ve Yavaş ipi şimdiden göğüsledi, yarışın başa baş sürdüğü onlarca ilde nefesler tutuldu

İmamoğlu ve Yavaş ipi şimdiden göğüsledi, yarışın başa baş sürdüğü onlarca ilde nefesler tutuldu

Alınan ilk sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, rakiplerine ciddi fark atarak ipi göğüslemiş görünüyor. Onlarca ilde ise özellikle Cumhur İttifakı ve CHP adayları arasında başabaş mücadele devam ediyor.

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri belirlemek üzere sandık başına gitti. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, 61 milyondan fazla seçmen, yaklaşık 207 bin sandıkta oy kullanma hakkına sahipti. Bu seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın yanı sıra il genel meclisi ve belediye meclis üyelikleri için de oy verildi.

Alınan ilk sonuçlara göre CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, rakiplerine ciddi fark atarak ipi göğüsledi. İmamoğlu rakibi Cumhur İttifakı adayı Murat Kuruma  yaklaşık yüzde 9 fark atmış durumda. Ankara'da da Mansur Yavaş, rakibi Cumhur İttifakı adayı Turgut Altınok'a yüzde 24 fark atmış durumda. Bursa'da da CHP adayı Mustafa Bozbey, mevcut Belediye Başkanı AK Parti'li Alinur Aktaş'a açık ara ile ipi göğüslemiş durumda. Bozbey ise yaptığı ilk açıklamada aradaki farkın 15 puan olduğunu öne sürdü.

Kırklareli, Hatay ve Çorum'da başa baş yarış devam ediyor.

Ordu’da AK Parti-İYİ Parti, Şanlıurfa’da da Yeniden Refah Partisi ile AK Parti arasında başabaş mücadele sürüyor. 

 30 dolayında il tercihini bu seçimde değiştirmiş görünüyor.

Öte yandan İmamoğlu saatler 19.55'i gösterdiğinde CHP İstanbul İl Başkanlığında kameraların önüne geçerek açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu şunları kaydetti:
"Ramazan ayının güzellikleri ile geçmesini ve bütün duaların kabul olmasını dilerim. Sizleri İstanbul CHP İl Başkanlığımızdan çok değerli il başkanımız sayın Özgür Çelik başkanımızla selamlıyoruz. Bu aşamada siz kıymetli vatandaşlarımızı ve özellikle değerli basın mensuplarımızı, sandık başında görev yapan dostları, vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi hissettik.

Şu anda yüzde 40'a doğru giden bir veriyi sahibiz. Şunu söyleyebilirim ki, veriler doğrultusunda vatandaşımızın teveccühü, bize olan inancı karşılığını göstermiş durumda.
Şu anda verileri takip ediyoruz. Çok güçlü ekibimiz var. İl başkanımızın liderliğinde, çok ciddi bir veri akışı sistemimiz var. Sandık başlarında, ilçe başkanlığımızda bir de tabii ki İstanbul Gönüllüleri vasıtasıyla.
Şu an görmüş olduğumuz fotoğraf bizi ziyadesiyle memnun etmekte. Hiçbir seçim bitmeden sonuçlanmaz. Şu anda tasnif işlemleri devam ediyor. İBB oyları tasnif ediliyor öncelikli olarak. Biz ilk etapta İBB oylarını görebiliyoruz. Onun üzerinden konuşabiliyoruz.

Ancak bizim için çok önemli, en az İBB kadar ikin doküman daha var. Bunlardan bir tanesi ilçe belediye başkanlığı verisi bir diğeri de ilçe meclis üyeliği verisi. Bu her iki tutanak da bizim bu seçimde elde etmek istediğimiz verilerin bütüncül sonucunu oluşturmakta.
Şu an itibariyle bütün vatandaşlarımıza öncelikle oy kullanan vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin, demokrasimizin en kıymetli simgesi, bir nevi düğünü olan böylesi bir günde oy kullanma sorumluluğunu yerine getirme konusundaki hassasiyette iyi bir veriye sahip olduğunu düşünüyorum.

Görev yapan arkadaşlarımıza hassasiyet içerisinde sıkıntısız, gündemi hızlıca toparlayabilmek adına, ilçe belediye başkanlık sonuçların sonuçlanması, ilçe belediye meclis üyeliklerinin sonuçlanması bizim için çok çok mühim.
Oradan da iyi veriler akmakta ama bütün bu sorular cevap bulduğunda o zaman daha net, daha rahat açıklama yapıyor olacağız.

Sürece göre yine kıymetli il başkanımla birlikte huzurunuza geleceğim, açıklama yapabileceğimiz. Şu an itibariyle gözümüz kulağımız 33 bin sandığımızda bulunan sandık görevlileri, başta partimiz adına görev yapan değerli yol arkadaşlarımız olmak üzere hassasiyetle görevlerini seri biçimde toparlayabilmeleri.

Şimdiden sonuçlar her şeyden önce şehrimize, ilçelerimize, bütün ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Ramazan ayı akşamında t utulan oruçların kabulüyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım."

 

Bakmadan Geçme