• Haberler
  • Aktüel
  • İBB'den Yeni Şafak'ın sahiplerine 626 milyonluk ihale

İBB'den Yeni Şafak'ın sahiplerine 626 milyonluk ihale

İBB'nin araç kiralama ihalesi, 626 milyon TL bedelle Yeni Şafak gazetesinin de bağlı olduğu Albayrak Grubu'na verildi. İhale, tartışmalı 21/B maddesi kapsamında 'pazarlık' usulüyle gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), araç kiralama ihalesini Yeni Şafak gazetesinin de bağlı olduğu Albayrak Grubu’na verdi. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İBB Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 7 Haziran'da düzenlenen "Araç Kiralama Hizmet Alımı İşi" ihalesi, 626 milyon TL bedelle Albayrak Grubu’na bağlı Platform Turizm Taşımacılık Şirketi’ne verildi.

"Pazarlık" Usulüyle Yapıldı

13 Haziran'da imzalanan sözleşmeyle, Albayrak Grubu'ndan 3,5 aylığına araç kiralanacağı açıklandı. İhale, Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21/B maddesi kapsamında "pazarlık" usulüyle gerçekleştirildi. Bu usul, uzun yıllardır "adrese teslim ihale" olarak eleştiriliyor. 

İhale Süreci

İBB'nin düzenlediği ihale, şeffaflık ve rekabet açısından kamuoyunda soru işaretlerine neden oldu. İhalenin "pazarlık" usulüyle yapılması, diğer firmaların katılımına sınırlı bir imkan tanıdığı gerekçesiyle eleştirildi. 

Albayrak Grubu bünyesindeki Yeni Şafak ve Tvnet gibi yayın kuruluşları; hem 2019 hem de 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri sürecinde hem de sonrasında, AK Parti etkisindeki trol hesaplar ve kimi medya kuruluşlarının aksine, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na karşı daha dengeli ve yumuşak bir dil kullanmaya özen göstermesiyle biliniyor.

Albayrak Grubu hakkında

1952'de inşaat sektörüyle faaliyete başlayan Albayrak Grubu, bugün 80'e yakın şirketiyle 20'den fazla sektörde hizmet veriyor. İnşaat, sanayi, lojistik, medya, turizm ve daha birçok alanda önemli projelere imza atan Grup, 10.000'e yakın kişiye istihdam sağlamaktadır. Grubun öncü şirketlerinden Albayrak İnşaat, 1954'ten beri birçok önemli projeyi hayata geçirdi.. Ayrıca atık yönetimi, kağıt üretimi, tekstil, filo kiralama, teknoloji ve yazılım gibi farklı alanlarda da yatırımları bulunan Albayrak Grubu, Türkiye ve yurtdışında geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor.  Grubun adı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İBB Başkanı olduğu 1994-1998 döneminde ön plana çıktı.

Albayrak Grubu'nun web sayfasında şirketler topluluğu şöyle tanıtılmakta:

’Albayrak Grubu, 1952’de inşaat sektöründen başlayarak, ülke ekonomisinin büyümesine paralel bir büyüme gösterdi. Her açılım döneminde yeni sektörlere yaptığı yatırımlarla Türkiye’ye güç verdi. Albayrak Grubu 80’e yakın şirket ve yayın markasıyla bugün; inşaat ve gayrimenkul yatırım ortaklığı, sanayi, lojistik, medya ve turizm başta olmak üzere 20’den fazla sektörde hizmet vermektedir.

Albayrak Grubu’nu, iş imkanı sunduğu 10.000’e yakın insanımızla bugün bulunduğu noktaya taşıyan, Türkiye’nin geleceğine duyduğu sarsılmaz güvendir.’’

Grubun lokomotif şirketlerinden Albayrak İnşaat, Türkiye’de kentleşmenin hızlanmaya başladığı 1950’li yıllardan itibaren başlattığı projelerle Türkiye’nin en iyi inşaat şirketleri arasında yer almıştır. 1954 yılında Muş Tren Garı inşaatı, 2001 yılında 4. Levent-Taksim Metrosu, 2017 yılında Kartal-Kaynarca Metro Hattı, hastane, stadyum, fabrika ve AVM inşaatları başta olmak üzere birçok önemli projeye imza atmış ve bugüne kadar 20.000’den fazla konut inşaatını başarıyla tamamlamıştır. Ayrıca yurtdışındaki en zor ve elverişsiz koşullarda iş yapmayı başarabilmekte ve projeleri, yılların deneyimi ve birikimiyle taahhüt ettiği süreden daha önce bitirebilmektedir.

Hizmet ve lojistik sektörlerindeki yatırımları ve tecrübesiyle dikkat çeken Grup, birçok ilke de imza atmıştır. 1992 yılında çöp dağlarıyla mücadele eden İstanbul’da atıkların çevre ve insan sağlığı üzerinde artan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve kontrolünü sağlamak amacıyla atık yönetimiyle ilgili Yeşil Adamlar’ı kurarak Türkiye’de bu sektörün temellerini atmıştır. Yeşil Adamlar, Türkiye’de gerçekleştirdiği ve yürüttüğü “atık yönetimi ve çevre temizliği” faaliyetlerini, 2010 yılından beri yurt dışında da devam ettirmektedir.

Yüzde yüz atık kâğıt kullanarak üretim yapan Varaka Kâğıt ise Grubun, SEKA Balıkesir Kâğıt Fabrikası’nı satın aldıktan sonra modernize ederek faaliyete geçirdiği, çeşitli özelliklerde kraft, karton ve kâğıt üreten bir üretim tesisidir. Sahip olduğu Kojenerasyon tesisinde ülke kaynaklarından sağlanan yakıtlar yakılarak tesisin ihtiyacı olan buhar üretilirken, aynı zamanda buhar türbiniyle tesisin elektrik ihtiyacı da üretilmekte, enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanarak çevreciliğini ön plana çıkarmaktadır.

Türkiye’nin sektöründe en büyük üç markasından biri olan Ereğli Tekstil Fabrikası, 1997’den bu yana Albayrak Grubu içinde Endüstri 4.0 teknolojisiyle antibakteriyel, nano teknoloji özelliklerine sahip, kara, hava, jandarma ve emniyet kuvvetleri için kamuflajlı-kamuflajsız elbise, mont, parka, gömlek ve rüzgâr ceketi kumaş üretimi ve dikimi, ayrıca soğuk iklim parka ve elbise dikimi yapan şirkettir.

Personel taşımacılığı ve filo kiralama alanlarında faaliyet göstermek üzere 2002 yılında kurulan Platform A.Ş., ilerleyen yıllarda faaliyet kapsamını genişleterek hizmet sektörünün birçok alanında yer almıştır. Yurtiçindeki faaliyetlerinin yanı sıra Pakistan’ın Lahor, Ravalpindi ve İslamabad şehirlerinde metrobüs hattını, Lahor şehrinde “A Cab” taksi araçlarını, Gine’nin başkenti Conakry’de 28 km’lik otobüs işletmesini gerçekleştirmektedir.

Grup, teknoloji ve yazılım alanlarında da ciddi yatırımlar yapmıştır. Bilgi teknolojileri alanında çözümler üretmek, dijital dönüşüm süreçlerinin takip etmek ve doğru teknoloji yatırımlarını yapmak amacıyla kurulan ALBİL Merkezi Hizmetler, hem yurtiçi hem yurtdışındaki müşterilerine zamanında, doğru ve en güncel teknolojik çözümler sunmaktadır. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde doğalgaz, su ve elektrik sayacı okuma, aboneliklerin dağıtım, bakım ve faturalandırma hizmetlerini yürüten Sistemli Dağıtım Hizmetleri; karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla sistemler kuran Rasat Trafik Çözümleri; teknolojik imkânlarla yük taşıma uygulamaları üreten Nakil Lojistik, Grubun hizmet sektöründeki diğer firmaları arasında yer almaktadır.

Araç üstü ekipman sektöründe yerli ve milli ürünler üreterek 45 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kademe Atık Teknolojileri, Grubun gözde firmaları arasında yer almakta ve her geçen gün pazarını genişleterek büyümektedir. Kompakt, vakumlu ve çekilir tip yol süpürme araçları, dezenfektan ve sterilizasyon araçları, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasası, hooklift, konteyner yıkama aracı, su tankeri-arazöz, vidanjör, kombine kanal açma makinesi, çeşitli tip platform, ağaç sökme makinesi, treyler ve kompost makinesi üretimleriyle Kademe, sektörün en geniş ürün gamını sahiptir.

Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarını 2018 yılında devralarak Sukkar Şeker markasını kuran Albayrak Grubu, 40 milyon TL’lik yatırımla tesisleri modernize etmiş, yıllık 80.000 ton kristal şeker üretimiyle yöreye ekonomik canlılık getirmiştir. Ayrıca bölgede tarıma elverişli arazileri kiralayarak şekerpancarı ekimi yapmak, modern tarım uygulamaları ve tarım aletleriyle bölge çiftçisini tanıştırıp onlara bu konuda önderlik yapmak amacıyla Mezra Ziraat’ı faaliyete geçirmiştir.

VİZYONUMUZ
Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde kurumsal yönetimi, sürdürülebilir karlılığı ve güvenilirliği ile uluslararası düzeyde paydaş olunmak istenen, girişimciliği ve yenilikçiliği ile itibar kazanmış öncü bir grup olmaktır.

MİSYONUMUZ
Katma değer oluşturduğu veya oluşturabileceği sektörlerde yer almayı, Ürettiği ürün ve hizmetleri kaliteli olarak yurt içinde ve yurt dışında kullanıma sunmayı, Farklı bakış açıları ve yenilikler sunarak faaliyet gösterdiği sektörlere öncü olmayı, Tüm paydaşlarının memnuniyetini esas alan bir yaklaşım ile faaliyet göstermeyi, Sosyal sorumluluk çalışmaları ile insan ve topluma değer katmayı bir misyon olarak addeder.

Yatırımlarıyla lojistik sektörünün dinamiklerine yön veren Albayrak Grubu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli limanı olma özelliğini taşıyan Trabzon Limanı’nın otuz yıllık işletme hakkını 2003 yılında devralmıştır. Borsada işlem gören Trabzon Limanı, lojistik faaliyetlerinin yanı sıra Karadeniz’deki petrol aramalarına da ev sahipliği yapmaktadır. Grup, Doğu Afrika’da stratejik bir konuma sahip Somali’deki Mogadishu Limanı ve Batı Afrika’nın dünyaya açılan kapısı Gine’deki Conakry Limanı’nın işletmelerini üstlenerek lojistik faaliyetlerinin hacmini genişlemiştir.

Giresun Kümbet Yaylası’nda bulunan Birun Kümbet Dağ Evi’nin işletmesini 2007 yılında devralan Albayrak Grubu, 2018 yılında İzmir-Seferihisar’daki Teos Village Tatil Köyü’nü bünyesine katarak turizm alanında da kendisini göstermeye başlamıştır.

Albayrak Grubu, 1995 yılında Türkiye’nin en saygın gazetelerinden Yeni Şafak’ı bünyesine katarak medya sektörüne adım atmıştır. 2007’de faaliyetlerine başlayan Türkiye’nin “yeni medya ekranı” TVNET ise Türkiye ve dünya gündemini 7 gün 24 saat kesintisiz şekilde ekranlara yansıtmaktadır. Grup, dergi yayıncılığıyla sektörün liderleri arasında yer almaktadır. Aylık periyotlarda çıkan Derin Tarih, Nihayet, Z Raporu, Lokma, Cins, Skyroad, Bilge Çocuk ve Bilge Minik’in yanı sıra, iki aylık Post Öykü ve haftalık Gerçek Hayat dergileri on binlerce okuyucuya ulaşmaktadır.

“Yazı kalır” mottosuyla 2018’de yayın hayatına adım atan Ketebe Yayınları ise, romandan şiire, tarihten düşünceye, klasik metinlerden çocuk kitaplarına kadar geniş bir yelpazede yayın yapan grubun kitap yayıncılığındaki yeni markasıdır. Grup bünyesinde yayımlanan gazete, kitap ve dergilerin satış, pazarlama, abonelik ve dağıtım faaliyetlerini yürüten Birlikte Dağıtım ile mecraların reklam satışını gerçekleştiren Reklam Piri de grubun güçlü şirketleri olarak hizmet vermektedir.

 
Temel Değerlerimiz
01
Millî ve Manevî Değerler:
Ülkemizin birliği, inanç, gelenek ve kültürümüzün yaşaması adına millî ve manevî değerlerimizi bilir, uygular ve toplumda da benimsenmeleri için örnek olma sorumluluğunu taşırız.
02
Mülk ve Rızk:
Mülkün Allah’a ait olduğu ve rızkın da O’ndan geldiği inancıyla, faaliyetlerimizde helal kazanç düsturunu benimser, kardeşlik dayanışması içerisinde çalışırız.
03
İnsana ve Emeğe Değer:
Her faaliyetimizi anlamlı kılan insana, Albayrak Grubu ve tüm insanlık için sarf ettiği değerli emeklerine saygı duyarız. İnsanı en önemli değerimiz ve paydaşımız olarak görürüz.
04
Adalet ve Hakkaniyet:
Kurumumuzun, çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin, müşterilerimizin, kamunun ve çevrenin haklarını sorumluluk anlayışıyla gözetiriz. Faaliyetlerimizi tüm tarafların haklarını gözetme üzerine inşa ederiz.
05
Müşteri Memnuniyeti:
Ürün ve hizmetlerimizin şekillenmesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve uzun vadeli memnuniyetlerini temel alırız; isteklerine, önerilerine, şikâyetlerine odaklanarak, müşterilerimize hızlı, pratik, kalıcı ve güven veren çözümler sunarız.
06
Kalite ve Süreç Odaklılık:
Ürün ve hizmet kalitemizi her zaman beklentilerin üzerinde tutmak için kalite sistemleri ve uluslararası standartları takip ederiz. Kalitemizi oluşturan süreçlerimizi sistemli şekilde ele alıp güncelleyerek, kalitede yüksek standardı sağlamayı hedefleriz.
07
Değişime Açıklık ve Yenilikçilik:
Değişim sürecini, planlı ve sistemli bir şekilde, önleyici yaklaşım prensibiyle yönetir; ulusal ve uluslararası gelişmeler, müşteri beklentileri ve kurumsal ihtiyaçlarımız doğrultusunda yeni ve farklı çözümler sunmaya odaklanırız.
Sanayi sektöründe kararlı ve istikrarlı büyümeyi ilke edinen Albayrak Grubu, bugün yatırımlarını traktör ve motor üretimi başta olmak üzere, tekstil, araç üstü ekipman, şeker ve kâğıt üretimi gibi alanlarda yoğunlaştırmıştır.

Türkiye’nin ilk özel dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan Tümosan, 268 model çeşitliliğiyle traktör sanayiinde ikinci pazar payına sahip, borsaya açılmış, ayrıca Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Projesi’ni hayata geçirerek ilk prototipin (TÜMOSAN PUSAT) üretimini gerçekleştiren bir firmadır.

Dijital alanda yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Albayrak Grubu, Piri Medya markasıyla yenisafak.com, gzt.com (Arkitekt, Mecra, Zpor, Gazete Manşet, GZTMZT, Jurnal.ist) gibi takibi yüksek platformlarla birlikte, gruba ait tüm yayınların dijital iletişim süreçlerini yürütmektedir.

Grup, ülkesine ve insanlığa sorumluluğu kapsamında, kaliteli eğitim görmüş ve birçok spor dalında faaliyet gösteren gençlerin yetişmesi için; eğitim, spor ve sanat alanlarında desteklerini artırarak sürdürmekte ve bu ülkenin yarınlarına yatırım yapmaya devam etmektedir."

Bakmadan Geçme