'Hırpalanmış öğretmen' sendromu

Eğitimcilere yönelik şiddettin gün geçtikçe artması üzerine Eğitim Sosyoloğu Prof. Dr. Selman Tunay Kamer, meslekten soğuma başta olmak üzere ciddi endişelerin ortaya çıkmaya başladığına değindi.

İstanbul’da bir okul müdürünün, öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülmesi okullarda artan şiddeti yeniden gündeme getirdi.

Türkiye gazetesinin haberine göre, Eğitim Sosyoloğu Prof. Dr. Selman Tunay Kamer, eğitimcilerin meslekten soğumaya başladıklarını ve ciddi psikolojik etkenlerin ortaya çıkmaya başladığını belirtti. ‘Yaptırımlar net olmalı’ diyen Tunay Kamer şunları söyledi:

'HIRPALANMIŞ ÖĞRETMEN SENDROMU'

"Öğretmenlerin çalıştığı okula karşı güven kaybı, çalıştığı okulda geri plana çekilme, stres, hırpalanmış öğretmen sendromu gibi problemler yaşadıkları da dikkate alındığında, bu konuda ciddi bir eğitim politikasının hazırlanması büyük önem taşıyor. MEB'in şiddet önleme eylem planlarının okullarda ilgililer tarafından uygulanması gerekiyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda şiddet ile ilgili yaptırımlar net olarak ifade edilmeli ve bu tür olaylar meydana geldiğinde gereğinin en kısa sürede yapılmalı."

Bakmadan Geçme