Ev sahiplerine kötü haber

AK Parti, tasarruf tedbirlerinin ardından şimdi de vergi reformu hazırlıklarına başladı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, AK Partili milletvekillerinin Haziran ayı başında TBMM’ye getirmeye hazırlandığı vergi reformu taslağına göre, evini düşük bedelle kiraya veren ev sahiplerinin daha düşük Gelir Vergisi ödemelerini sağlayan 33 bin liralık istisna kaldırılıyor.

Muafiyet Kaldırılıyor

Reform taslağına göre, evini kiraya veren ev sahiplerinden bir yılda elde ettikleri kira geliri karşılığında indirim uygulanmadan doğrudan yüzde 15’ten başlayıp yüzde 40’a kadar uzanan oranlarda vergi alınacak.

Yeni vergi yükü, bu yıl elde edilen kira gelirlerinden itibaren başlatılacak. Mevcut düzenlemede kira geliri elde eden ev sahipleri 'götürü gider' ya da 'gerçek gider' yöntemlerinden birini seçerek vergisini ödüyor. Götürü gider yöntemini seçen ev sahiplerinin vergi matrahı, her yıl artırılarak belirlenen muafiyet tutarında indiriliyor. Örneğin, bu yıl muafiyet tutarı 33 bin lira. Muafiyet tutarının altında kira geliri elde edenlerden vergi alınmıyor. Muafiyet tutarının üstünde elde edilen kira gelirlerinden ise 33 bin liralık muafiyet indirimi uygulandıktan sonra kalan tutara göre vergi alınıyor.

Ev Sahiplerinin Vergi Yükü Artacak

Muafiyetin kaldırılmasıyla birlikte, evini düşük tutarlarla kiraya verenler başta olmak üzere ev sahiplerinin vergi yükü artacak. Örneğin, yıllık 10 bin lira kira geliri elde edenler, mevcut düzenlemeye göre 11 bin 560 lira yerine, yeni düzenleme ile 18 bin 967 lira vergi ödemek zorunda kalacak. Bu durumda, ev sahiplerinin vergi yükü yüzde 64 oranında artacak.

Vergi reformu taslağının, kira gelirlerinden elde edilen vergi muafiyetini kaldırarak, ev sahiplerinin vergi yükünü artırması bekleniyor. Bu düzenleme, özellikle düşük kira gelirine sahip olan ev sahiplerini etkileyecek. Reformun, Haziran ayında TBMM’ye sunulması ve yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Bakmadan Geçme