• Haberler
  • Aktüel
  • Erdoğan'dan Kayseri'deki olaylı gece yorumu: Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez

Erdoğan'dan Kayseri'deki olaylı gece yorumu: Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'deki olaylı geceyi kınayarak sokakları ateşe vermenin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ayrıca, yerel seçimlere yönelik yeni yol haritası ve toplumsal birlikteliği öne çıkaran mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda Kayseri'deki olaylı geceye dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 7 yaşındaki bir çocuğa yönelik taciz olayının ardından çıkan Vandallık eylemlerini sert bir dille eleştirerek, "Sokakları ateşe vermek kabul edilemez" dedi. Ayrıca, toplumda yabancı düşmanlığı ve sığınmacı nefretinin yayılmasının ülkeye zarar vereceğini vurguladı. Erdoğan, siyasi kazanım adına nefret siyasetine başvurmanın zaafiyet olduğunu belirtirken, başıboş köpek sorununa yönelik çözüm için hazırlıklar yapıldığını da belirtti. AK Parti'nin yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Erdoğan, ortak akıl ve danışma kültürüne vurgu yaparak, parti içi diyaloğun önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından ön plana çıkan mesajlar şöyle:

Cumhuırbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"31 Mart seçimlerinin sonrasında bütün belediye başkanlarımızın katılımıyla tertiplediğimiz toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum.

Son bir yılda 10 ay arayla üst üste 3 seçim geçirdik. Seçim döneminde belediye başkanlarımızla çeşitli vesilelerle bir araya geldik. Ancak AK Parti'nin geniş katılımlı istişare toplantısını seçimler sebebiyle gerçekleştiremedik. Her kademede danışmaya ve diyaloğa önem veriyor, ülkemizin ve partimizin gündemindeki konulara ortak akılla çözüm arıyoruz. AK Partili tüm belediye başkanlarımızla bir araya gelelim istedik. Yerel seçim sonuçlarını sizlerle birlikte masaya yatıralım hem de önümüzdeki dönemde yol haritamızı sizlerin de önerileriyle seçillendirelim dedik.
"30 SENE ÖNCE MİLLETE HİZMET YOLCULUĞUNA BELEDİYELERDEN BAŞLADIK"

Hepinizin bildiği gibi AK Parti'nin hikayesi yerelden genele ilerleyen bir başarı hikayesidir. 30 sene önce millete hizmet yolculuğuna belediyelerden başladık. Örnek karnemizle yeni hedeflere yürüdük. Politikalarımızı önce belediyelerdeki uygulamalarla ortaya koyduk. 2002'de bize iktidar kapısını açan da iktidarda tutan da yerel yönetimlerdeki başarılarımız, gayretlerimizdir. En büyük referans kaynağı yerel yönetimlerdir. Bu gerçek 1994 senesinden beri değişmemiştir. Değişmeyecektir.

AK Parti, tüm dünyanın en yetkin en donanımlı siyasi hareketidir. AK Parti belediyeciliği bugün küresel ölçekte bir marka haline gelmiştir. Şehirlerimizin sorunlarını çözme, geleceğe hazırlama noktasında hiçbir parti AK Partili kadrolarla yarışamaz.
KAYSERİ'DE GERGİN GECE
Toplumda yabancı düşmanlığını ve sığınmacı nefretini körükleyerek hiçbir yere varılamaz.
Dün Kayseri'de küçük bir grubun yol açtığı olayların sebeplerinden biri muhalefetin bu zehirli söylemleridir. Kim olursa olsun vandallık yapmak, sokakları ateşe vermek kabul edilemez. Siyasi kazanım uğruna nefret siyasetine tevezzül edilemesini acizlik olarak görüyoruz.
Ayrımcılık, ötekileştirme nefret diliyle insanları düşmanlaştırmak AK Parti siyasetinde kendine yer bulmamıştır.
BELEDİYE BAŞKANLARINA TAVSİYELER
Başınızı yastığa koyduğunuzda muhasebenizi yapacaksınız. Önümüzdeki 5 sene boyunca bir tek günü bile boş geçirmeyecek, boşa harcamayacak, israf etmeyeceksiniz. Sizlerin milletimizin arasında kimi zaman bir iş makinesinin üzerinde kimi zaman bir şantiyede göreceğiz. Halktan uzak durursanız halk da sizden uzaklaşır. Kapınız ve sofranız halka açık olacak. AK Parti'nin özellikle yerel yönetimdeki kültürümüzü şehirlerinize yansıtacaksınız. Teşkilatımızla iç içe olacaksınız. Teşkilatımızla aranıza mesafe asla ve asla koymayacaksınız. Bizi 22 yıldır milletimizin gözdesi yapan mütevazi ve amatör ruhumuzdur. Biz bu ruhu güçlendirerek bugünlere ulaştık.
Yerelde bir rehavet yaşanırsa, hükümette başarılı olsak da arzu ettiğimiz neticeyi alamayız. Sessiz yığınların çığlıklarına kulak vermek yerine sesi çok çıkanların bizi yönlendirmesine müsade edersek sadece güç kaybı yaşamayız.
BAŞIBOŞ KÖPEK SORUNUSon hazırlıkları yapıyoruz. Sorunu çözeceğiz. Yerel yönetimlere büyük sorumluluk düşecek. Biz de hükümet olarak sizlere gereken desteği sağlayacağız."

Bakmadan Geçme