Emekliler 8-12 bin liralık promosyonun tamamını alabilecek mi?

İktidarın seçim öncesi vaat ettiği 8-12 bin lira arasındaki promosyonlarla ilgili emeklilerin merakı artıyor. Ancak, bazı emeklilerin eline geçecek miktarın beklentilerin altında kalabileceği belirtiliyor.

  • 146

İktidarın seçim öncesinde emeklilere yönelik vaat ettiği 8-12 bin lira arasındaki promosyonlar büyük beklenti oluşturdu. Ancak bu promosyonların tamamını alabilmenin pek de kolay olmadığı ortaya çıktı. Özellikle geçen yıl EYT düzenlemesiyle emekli olanlar, bankalarla yaptıkları 3 yıllık promosyon anlaşmalarıyla karşılaşıyor. Ancak, bu promosyonların tamamını almak isteyenlerin bankalara kredi borcu olmaması gerekiyor. Ayrıca, promosyon üzerindeki blokeyi kaldırabilmek için bankaya yaklaşık 6 bin 750 lira ödeme yapılması gerekiyor. 

Cumhuriyet gazetesi konuyu etraflıca inceleyen bir habere imza attı.

Habere göre, iktidar seçim öncesinde emeklilere 8-12 bin lira promosyon vaat ediyor ancak birçok kişinin eline geçecek rakam çok daha düşük olacak.

Geçen yıl EYT düzenlemesiyle binlerce yurttaş emekli oldu. İlk aylıklar da nisanda yatmaya başladı. Bankalarla 3 yıllık promosyon anlaşmaları yaptılar. Geçen yıl banka promosyonları 5-9 bin liraydı. EYT’lilerin büyük bir bölümü en düşük aylık olan 10 bin lira alıyor. Yeni vaatlere göre bu emeklilere verilecek promosyon 8 bin lira olacak. Ancak promosyon sözleşmesini bu yıl sonlandırmak isteyen emeklinin öncelikle o bankaya kredi borcu bulunmaması gerekiyor. Ayrıca promosyon üzerindeki blokeyi kaldırabilmesi için bankaya yaklaşık 6 bin 750 lira ödeme yapılacak. Bu ödeme düşüldüğünde de emeklilerin cebine 3 yıllığına ancak 3-5 bin lira arasında promosyon kalıyor. Eğer emekli mevcut bankasının yeni promosyonundan yararlanmak isterse de yine blokeyi kaldırması gerekecek. Öte yandan iktidarın vaadi kamu bankalarını kapsıyor. Onların arkasında ise Hazine desteği var. Özel bankaların böyle bir olanağı yok. Bu promosyon tutarını etkileyecek.

Bakmadan Geçme