Ehliyet sınavlarında süre ve kurallar değişti

Ehliyet sınavlarında süre ve kurallar değişti sınav süresi 35 dakikadan 40 dakikaya çıkarıldı ve sınavlar 07.00-21.00 saatleri arasında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenlemeyle, ehliyet sınavlarında süre ve bazı kurallar değişti. Yeni yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı ve sürücü belgesi sınavlarında önemli değişiklikler getirildi. Direksiyon eğitimi dersi sınavları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği ve ilgili mevzuata göre onaylanmış iki farklı rotanın bulunduğu güzergahlarda yapılacak. Engelli kursiyerler, kendi araçları veya temin edecekleri uygun araçlarla eğitim alarak sınavlara girebilecek.

Sürücü belgesi sınavlarına başkasının yerine girenler veya kendi yerine başkasını sokanlar, sınavlardan 2 yıldan 5 yıla kadar men edilecek. Kurslara kayıtlarda yeni tip Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ibrazı zorunlu hale getirildi. Sahteciliği önlemek amacıyla kayıt esnasında kursiyerin fotoğrafı çekilecek ve sisteme aktarılacak. Fotoğraf ve bilgilerin kursiyere ait olduğuna dair teyit alınacak. Kursiyer için düzenlenen fatura, Özel MTSK Modülüne işlenerek kayıt dışılığın önüne geçilecek.

Kurum açma işlemlerinde, resmi kurum ve kuruluşlardan alınması gereken belgelerin, ilgili kurumlardan kaynaklanan gecikmeler nedeniyle alınamaması durumunda bir ay ek süre verilecek. İnceleme raporunda belirtilen eksikliklerin giderilmesi amacıyla ise 20 gün ek süre tanınacak. İlk dört direksiyon sınavında başarısız olan kursiyerler, ikinci dört sınav hakkını kullanmak üzere başka bir kursa nakil olabilecek. Teorik sınavlarda başarılı olan kursiyerlerden kendi isteğiyle kaydını sildirenler ile direksiyon sınavlarında başarısız olanlar, 3 yıl içinde yeniden kursa kayıt yaptırdıklarında teorik eğitim ve sınavlardan muaf tutulacak.

Muvazzaf askerlik, hamilelik, doğum veya uzun süreli hastalık gibi durumlar nedeniyle sınav hakları dondurulabilecek ve mazeret süreleri bitiminde kalan sınav hakları kullanılabilecek. Uygulama sınav süresi 35 dakikadan 40 dakikaya çıkarıldı ve sınavlar 07.00-21.00 saatleri arasında yapılacak. Sınav yürütme komisyonu, sınav günü sabahı yapılan toplantıda çekilen kura ile güzergahı belirleyecek. Kursiyerlerin geri park uygulamasında tek hamlede başarısız olması durumunda aynı hamleyi bir kez daha yapmalarına imkan tanınacak. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 85. maddesinin ikinci fıkrasındaki şartları taşıyanlardan "A1" sınıfı sertifika almak isteyenlere, belirlenen direksiyon eğitimi dersinin yarısını tamamlayarak sınavda başarılı olmaları halinde "A1" sınıfı sertifika verilecek.

Bakmadan Geçme