Egzoz muayenesi yaptırmayan 378 araç sahibine ceza

Egzoz muayenesi yaptırmayan 378 araç sahibine toplam 3 milyon 951 bin 680 lira ceza kesildi. Elektronik ortamda yürütülen takip sistemi ile usulsüz ölçümlerin önüne geçiliyor.

Motorlu taşıtlardan kaynaklı kirlilik, kentlerde yaşanan hava kirliliğinin büyük kısmını oluşturuyor. Trafikteki araç sayısı ve trafik sıkışıklığı arttıkça, taşıt kaynaklı hava kirletici emisyonlar da aynı oranda artıyor. Bu olumsuz etkilerin önlenmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne ilişkin çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibinin sağlanması, ölçüm yaptırmayan taşıtların tespiti ve usulsüz ölçümlerin önüne geçilmesi amacıyla Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi kuruldu. Ocak 2018'den itibaren uygulanan bu sistemle tüm egzoz emisyon ölçümleri elektronik ortamda yürütülüyor. Ölçüm yapılan taşıtların fotoğraf kaydı ve tüm ölçüm bilgileri sisteme kaydedilerek Bakanlıkça takip ediliyor.

2024 yılının ilk çeyreğinde, 1 Ocak - 31 Mart tarihleri arasında ülke genelinde 2 milyon 353 bin 228 aracın egzoz muayenesi yapıldı. Denetimlerde muayeneyi geçemeyen 378 araç sahibine toplam 3 milyon 951 bin 680 lira ceza kesildi.

Bu takip sistemi sayesinde ölçüm yapmadan pul verme ve ölçüm sonuçlarına müdahale etme ortadan kalkarken, sahte emisyon pulu ve ruhsatının kullanılmasının da önüne geçiliyor.

Bakmadan Geçme