Diyanet yine lüks otellerle gündeme geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı son günlerde gündemden düşmüyor.  Dünya İslam Bilginleri İstişare Zirvesi yapılıyor ama ilginç bir şekilde toplantının içeriğinden ziyade lüks otel gündeme geliyor.

Gazze'de yaşan soykırım gündeme geliyor ama basın otel masraflarını gündeme getiriyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı toplantıda bunların gündeme geleceğini kestiremiyor olması düşünülemez. Şayet düşünülüyorsa bu bir öngörüsüzlüktür.  

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün kamuda tasarruf paketini kamuoyuna duyurduğu sırada, lüks harcamalarıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise Dünya İslam Bilginleri İstişare Zirvesi’nde konuşuyordu. Şimşek ‘Kamuda toplantı gibi faaliyetler artık lüks otelde değil, kamu tesislerinde yapılacak’ dedi. Ancak Diyanet’in toplantısı İstanbul Şişli’deki Beş yıldızlı Grand Cevahir Hotel ve Convention Center’da yapıldı. Otelde en uygun konaklama 6 bin 980 TL’den başlıyor.

OYSA 20 TESİSİ BULUNUYOR

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan haberine göre, 2 gün süren programa Ali Erbaş’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları da katıldı. Toplantıya ayrıca daire başkanları, dış ilişkilerde görevli uzmanlar, basın ekibi, Erbaş’ın özel kalem sorumluları, koruma ekibinin de katıldığı bildirildi. Toplantıda yaklaşık 200 kişi yer aldı. Lüks otelde İslam bilginleri, Filistin’deki vahşeti kınadı, üzüntülerini dile getirdi. Otel, Avrupa’nın en büyük otel kongre salonlarından birine sahip ve Türkiye’nin ilk beş yıldızlı kongre oteli olarak biliniyor. Diyanet’in ülke genelinde 20 adet Dini İhtisas Merkezi ve çok sayıda salonu bulunmasına karşılık toplantılar için hep 5 yıldızlı otellerin seçilmesi gündem olmaya devam ediyor.

Başkanlığın uzun süredir basının gündemden düşmemesi de dikkat çekiyor. Ya Başkanın aracı ya yemek ihalesi ya da lüks otellerde yapılan toplantılar. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen alimler elbette güzel bir şekilde ağırlanmalılar. Ancak algının olgunun önüne geçmesinin de engellenmesi gerekiyor. Dünya İslam alimleri bizi niçin kendi mekanlarınızda ağırladınız diyecek halleri yoktu. Keşke Başkanlık daha güzel konularla gündeme gelseydi.

 

Bakmadan Geçme