• Haberler
  • Memur
  • Beştepe'de gece yarısı sürpriz zirve: Erdoğan, Bahçeli'nin sözleri üzerine 2 ismi çağırdı

Beştepe'de gece yarısı sürpriz zirve: Erdoğan, Bahçeli'nin sözleri üzerine 2 ismi çağırdı

MHP lideri Bahçeli'nin Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada adı geçen 3 polis müdürüne yönelik uyarılarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile MİT Başkanı İbrahim Kalın'ı Beştepe'ye çağırdı.

Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada adı geçen 3 polis müdürüne yönelik uyarılarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile MİT Başkanı İbrahim Kalın'ı Beştepe'ye davet etti.

Türkiye gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile bir araya geldi. Beştepe'de gerçekleşen kritik zirvenin MHP lideri Bahçeli'nin partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasındaki konuşmasında Ankara Emniyeti'nde yaşanan olaylara ilişkin uyarılarda bulunmasının ardından gerçekleştirildiği öne sürülüyor. Bazı iddialara göre ise zirvede istihbarat ve yargı alanındaki meseleler masaya yatırıldı.

Bahçeli'nin 17-25 Aralık uyarısı

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin iddialarda adı geçen ve İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde yaşanan deprem gündemde sıcaklığını koruyor. Dün, görevden uzaklaştırılan 3 emniyet görevlisinin evlerinde dijital materyallere el konulması amacıyla arama yapıldı.

Yaşanan bu gelişme sonrası MHP lideri Bahçeli yaptığı açıklamada bu durumun birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo olduğunun altını çizdi. Bahçeli, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda şunları söylemişti:

"Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir, nitekim hedef Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Cumhur İttifakı ve son tahlilde Türkiye'dir.17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin, göz yumarsak gözümüz çıksın, eyvallah edersek de kanımız kurusun."

Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Abdurrahman Şimşek'in iddialarına göre Erdoğan bu konuyu görüşmek için MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüştü. Konuya ilişkin önemli adımların atılacağı öne sürülüyor

Masada yargı ve istihbarat meseleleri de var

Gazeteci Hande Fırat ise Erdoğan'ın zirvede yargı ve istihbarat alanındaki gelişmeleri masaya yatırdığı bilgisini paylaştı. Fırat şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'nda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve MİT Başkanı İbrahim Kalın ile bir araya geldiler. Dün akşam için planlanan bir toplantıydı bu. Biriken konularla ilgili her iki isimden de aynı anda bilgi almak istediği belirtiliyor. Aslında programında dün akşam yapılacak olan toplantı bu akşama alınmış. Tabii ki gündemde güncel her konu olduğunu söyleyebiliriz. Sadece bugün MHP lideri Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği konular değil yargıdaki ve istihbarat alanındaki gelişmelerin ele alındığını söyleyebiliriz. Yarınki grup toplantısı önemli. Bugün aldığı bilgiler neticesinde yarın ne söyleyecek? Tüm gözler 12'deki grup toplantısında olacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü AK Parti Grup Toplantısı'nda konu hakkında önemli açıklamalar yapması bekleniyor.

Bakmadan Geçme