• Haberler
  • Aktüel
  • Altın alacaklara, borsaya gireceklere İslam Memiş'ten önemli tavsiyeler

Altın alacaklara, borsaya gireceklere İslam Memiş'ten önemli tavsiyeler

Yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen yatırım uzmanı İslam Memiş borsa, altın, gümüş ve dolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Borsada önümüzdeki hafta yükseliş devam edecek mi?

İslam Memiş'in yaptığı açıklamaya göre borsanın önümüzdeki günlerde:

"Borsa İstanbul'da direnç seviyesi olarak 10 bin 200 puan seviyesini takip edecektik. Bu direnç test edildi. Kar satışlarına karşı dikkat etmek lazım. Beklentim negatif yönde olduğu için satış dalgası bekliyorum. Aşağıda 9800'den destek alması gerektiğini de belirtmek isterim.

SP'nin kredi artırımı sonrası yabancı yatırımcıların ilgisi mutlaka olacaktır. Borsa pozitif yönde ayrışacaktır. Borsa yatırımcısı arkadaşlarımızın da tercih ettikleri hisselere dikkat etmesi lazım." 

Altında önümüzdeki hafta düşüş sürer mi?

İslam Memiş'in altına ilişkin yorumunda ise:

"Ons altın 2292 dolarda. 2277-2320 dolar aralığında dalgalandı. 45 dolar civarında dalgalanma vardı. Ons altın tarafında 2280 dolar bu hafta özelinde güçlü destek olarak belirlediler. Ne zaman ki 2280'e geriliyor, orada alıcılar geliyor, tekrar 2300 dolar üzerine taşıyorlar" şeklinde ifade etti.

Gram altında nasıl bir gelişme bekleniyor?

İslam Memiş gram altına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Gram altın serbest piyasalarda 2430-2440 lira aralığında. 2425 lira güçlü destek konumunda. Yeni bir kırmızı çizgimiz vardı. 2280 doların altına ons altın sarkarsa, gram altın TL'de 2350-2450 lira aralığını takip ediyor olacağız. 2400 üzerinde gram altın tutunma çabasını sürdürüyor. Bu hafta boyunca şu soruldu. Yeni TL geçti elime bunu nasıl değerlendirebilirim.

Gram altın 2731 liraya kadar yükselmişti. 300 lira değer kaybetti. Alınabilir seviyede olduğunu söylüyorum gram altının. 300 liralık gerilemeyi cebe koymak için makul seviyeler bence. Bizim aldığımız seviyenin de aşağısına geldi. Biz miktara odaklandık. Gram altını tekrar yorumlamak gerekirse 2350-2400 altına yerleşme ihtimalimiz olacaktır.

Gram altın TL'de bu jeopolitik gerilimle birlikte altın yatırımcısı TL ile işlem yaptığı için korkuyor satalım mı diye. Bu seviyeler satış değil, alım seviyesidir. Elinde TL olan için fırsattır. Temmuz hazırlığı yapan için makul alım seviyeleri olduğunu düşünüyorum. Kimseye satış tavsiyesi edemem." şeklinde açıkladı.

Gümüşde yükseliş beklentisi var mı?

İslam Memiş gümüşe konusunda şunları ifade etti:

"Ons gümüş 26.38 dolar seviyesinde. 25.50 doları takip edeceğiz. Yukarıda 27 dolar var. Gram gümüş 27.30 TL'de. Burada da 26.50 lira destek seviyesi olmaya devam edecek." diye ifade etti.

Dolarda artış olacak mı?

İslam Memiş'in dolara konusunda şunları söyledi:

"Dolar kuru 32 lira 34 kuruşta. Burada yine yükseliş hızının azaldığını, sakin seyirde haftayı tamamladığını gözlemiyoruz. Kapalıçarşı'da dolar/TL kuru 32 lira 27 kuruş seviyesinde. Resmi kurun altında bir kur geziniyor. Euro/TL resmi kur tarafında 34.88 lirada.

Serbest piyasalarda 34.61-34.78 lira aralığında bir kur var karşımızda. Yine de resmi kur altında bir euro/TL kuru var. Makas aralığı biraz daha açıldı. Euro/dolar paritesinde 1.08 seviyesini beklediğimi ifade etmiştim. Bugün bu beklentimiz gerçekleşti. Parite 1.0812'ye kadar yükseldi. Paritede 1.08 seviyesi iki kez daha test edilmeli. Paritede 1.07-1.08'i takip etmeye devam ediyorum. Bu kalıcı olacak mı burada belirsizlik var. Bir karara varamadım şu anda. Paritede 1.08'e gelince burada farklı enstrümana geçiş yapacağız." 

Bakmadan Geçme