5 belediyenin SGK'ye borcu 13,5 milyar lira

SGK'ye en borçlu 5 belediye CHP yönetimindeki Ankara, İzmir ve Adana Büyükşehir belediyeleri ile İstanbul Şişli ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi. 5 belediyenin borcu 13,5 milyar lirayı buluyor.

  • 458

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın, SGK’ya en borçlu 5 belediyenin CHP yönetimindeki kentler olduğunu açıklamasıyla gündeme geldi. Işıkhan, iştirakleriyle birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin SGK’ya olan prim borcunun 4,5 milyar TL’ye ulaştığı bilgisini vermişti.

TOPLAM BORÇ 13,5 MİLYAR TL

Yeni Şafak’ın edindiği bilgilere göre, SGK’ya en fazla borcu olan belediyeler sırasıyla Ankara Büyükşehir, İzmir Büyükşehir, Adana Büyükşehir, Şişli ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB). Söz konusu 5 belediyenin toplam borcunun 13,5 milyar TL’yi bulduğu öğrenildi.

SGK’YI ZORA SOKUYOR

Topladığı primler ve hazine desteğiyle milyonlarca emekliye maaş ödeyen SGK’nın açığı da bu nedenle yıldan yıla büyüyor. Önceki yıl 168 milyar TL olan görev zararı, geçen yıl 494 milyar lirayı aşıp yarım trilyon liraya yaklaştı. Mevzuat gereğince SSK’nın milyarlarca TL’yi bulan prim tahsilatı için, haciz seçeneği bulunuyor. Ancak kurumun, vatandaşların mağdur olmaması için bu yönde bir tasarrufta bulunmadığı bildirildi.

Kadro şişik!

Prim borcunda 4,5 milyar TL ile borç rekortmeni olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin personel sayısı artıyor. Belediyenin 2019'da 3 bin 642 olan personel sayısı, iştirak şirketleri hariç 4 bin 120'yi aşmış durumda.

Kaynak: Yeni Şafak - Mehmet Güney

Yorumlar 1
Osman Turan 29 Mart 2024 12:51

Özel şirket SGK borcu olduğunda yaptırımı büyük ama belediyelerde israf diz boyu. Ama SGK borcunu ödemiyorlar, başka yerlere parat akıtmakla meşgul. SGK ya borcu olan belediyeye İller Bankası mahsup etmelidir.

Bakmadan Geçme