47 ilaç daha geri ödeme listesinde

SGK, 10'u yerli olmak üzere toplamda 47 ilacı daha geri ödeme listesine ekledi. Bu ilaçlar arasında 8'i yenilikçi kanser ilacı olmak üzere çeşitli tedavi alanlarını kapsayan çeşitli ilaçlar bulunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna gör isimli resmi bir duyuru ile duyuruldu. Yeni eklenen ilaçlar arasında 8'i yenilikçi kanser ilacı, 21'i alerji aşısı, 2'si büyüme hormonu, 3'ü dirençli uyuz ilacı, 3'ü atopik dermatit ilacı, 2'si diyabet ilacı ve 3'ü psikoleptik/antidepresan bulunuyor.

Ayrıca, 12 kanser ilacının ödeme alanı genişletilerek yeni tedavi seçenekleri hastaların erişimine sunuldu. Bu değişiklikle, meme kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, Dirençli Akut Myeloid Lösemi (AML), Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), Multiple Myelom (MM) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan yenilikçi ilaçlara erişimin sağlandığı belirtildi. Bu güncellemeyle birlikte, toplamda 10 ilacın yerli üretim olduğu da vurgulandı.

Bakmadan Geçme