'3600' ve toplu sözleşme ikramiyesinde yeni umutlar: 'Memurun gündemine kayıtsız kalınmadı'

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bugünkü iftar programında görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'In toplu sözleşme ikramiyesi ve 3600 ek gösterge konularındaki kararlılığını paylaştı.

  • 505

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu akşam  toplu sözleşme ikramiyesi ve 3600 ek gösterge konusunda verdiği sözler gündeme oturdu.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplu sözleşme ikramiyesi ve 3600 ek gösterge konularındaki kararlılığını paylaştı.

Yalçın, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, bugünkü iftar programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşmeden bahsetti. Ali Yalçın, Erdoğan’ın, toplu sözleşme ikramiyesi ve 3600 ek gösterge konularında kararlılıkla cümle kurulduğunu belirtti. Yalçın, Erdoğan'ın memurların haklarını genişletme çabalarına muhalefetin engellemeleriyle karşılaşıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde "Türkiye Yüzyılı'nın Emekçileri İftar Programı"na katıldı. Başkan Erdoğan burada açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmasının temel odağı emekli, emekçi ve memur oldu.

Erdoğan, birinci dereceye yükselen memurların merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi konusunda yeni bir söz vererek "önümüzdeki ayları" işaret etti.  Erdoğan, AYM'nin iptal ettiği toplu iş sözleşmesi ikramiyesi konusunda da söz verdi: "Yanlış olan bu kararla ilgili olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız."

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Erdoğan’ın bu açıklamaları yaptığı programın ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Yalçın, “Cumhurbaşkanımız Memurun Gündemine Kayıtsız Kalmadı 2.2 Milyon memur, Toplu Sözleşme İkramiyesi konusunda CHP'nin ürettiği maliyetin altında bırakılacak mı? 1.Dereceye 3600 konusunda yeni bir cümle kurulacak mı?  Bu iki konuda da beklenti vardı. Türkiye Yüzyılı'nın Emekçileri İftar Buluşması'nda Cumhurbaşkanımızla görüştük. İki önemli konuda da kararlılıkla cümle kurdu.” ifadelerini kullandı.

Ali Yalçın, Erdoğan’ın bu akşamki programda yaptığı konuşmanın ilgili bölümlerini şöyle paylaştı:

"Yeni imkanlar getirerek memurlarımızın haklarını iyileştirmeyi sürdürüyoruz. Ancak ülkemiz ve milletimiz yararına attığımız her müspet adımda olduğu gibi burada da muhalefetin engellemeleri ile karşılaşıyoruz. #TopluSözleşmİikramiyesi bu kazanımlardan birisidir. Yedinci dönem kamu toplu sözleşmesiyle üye sayısı % 2'yi geçen sendikaların mensuplarına aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. Ancak bu düzenleme Ana Muhalefet partisinin başvurusundan dolayı Anayasa Mahkemesi tarafından geçenlerde iptal edildi. Bu iptal kararıyla ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın kamu görevlimiz maalesef 345 TL daha az aylık alacak. Bu da 2 yıllık toplu sözleşme sürecinde memurumuzun 8.280 TL kaybı anlamına geliyor. Biz memurlarımızın haklarını genişletmek için gayret ederken muhalefet ise bunları Anayasa Mahkemesine götürerek budamaya çalışıyor. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi bize karşı kışkırtmak için meydanlarda atıp tutuyorlar ama mahkeme kapılarını aşındırmaktan da maalesef geri durmuyor. Bize göre yanlış olan bu kararla ilgili olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız."  "#3600EkGösterge düzenlemesiyle çalışan ve emekli 5,3 milyon kamu personelinin ek göstergelerinin yeniden belirlenmesini sağlamıştık. Yine bazı istisna kadrolar dışında tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarını 600 puan artırmıştık. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ilk defa ek gösterge vermiştik birinci dereceye yükselen tüm memurlarımızın faydalanacağı şekilde 3.600 Ek Gösterge düzenlemesini genişleteceğimizi duyurmuştuk. inşallah bu sözümüzü de önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz."

Bakmadan Geçme