'16 milyon emekli, torununun kursağından çalanlara sandıkta gösterecek'

CHP lideri Özgür Özel, 'Emekliler Tayyip Erdoğan'a oy verirlerse bugünlerini de arar olurlar. Çünkü şöyle düşünüyor. Emekliyi eziyorum. Sesi çıkmıyor. Esnafı, çiftçiyi eziyorum. Sesi çıkmıyor. Ben ne yaparsam sesleri çıkmıyor deyip, bildiğini okuyor. Ama bir sarı kart gösterilirse, kırmızı ışık yakılırsa, sandıkta 16 milyon emekli gücünü gösterirse ondan sonra göreceğiz bakalım. El mi yaman, bey mi yaman?' dedi

  • 133

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Silivri’deki halk buluşmasında da ağırlıkla emeklinin sorunlarına değindi.

‘Emekli maaşıyla kirada kalmak, karnını doyurmak, yaşamak mümkün değil’

Özgür Özel, Türkiye'deki ekonomik ve sosyal duruma dikkati çekerek şunları kaydetti:

‘Bakın teyzem diyor ki, her akşam televizyonda yalan konuşuyor’

Tabii ki en büyük sıkıntılardan bir tanesi İstanbul ve Silivri’de konut sıkıntısı. Son 1 yılda konut fiyatlarının yüzde 90, kiraların yüzde 75 arttığı, ortalama ev kirasının İstanbul’da 20 bin liraya çıktığı bir süreçteyiz. Böyle bir noktada öğrenci okutmak ya da emekli maaşıyla kirada kalmak, karnını doyurmak, yaşamak mümkün değil.”

'Bugün emeklilerin alacağı para 26 bin liraydı'

“Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Yani bugünkü hesapla Erdoğan, emeklilerin düzenini bozmasaydı, bugün emeklilerin alacağı para 26 bin lira. 1,5 asgari ücret. Ama her yıl hem emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğim der, hem ezdirir. Daha bu seneye bakalım, TÜİK’e göre enflasyon 65. ENAG’a göre yüzde 120. Emekliye ne verdi? 7 bin 500’ü 10 bin lira yaptı. Yüzde 33 verdi. Hep yalan konuşuyor. Yüzde 33 zam vererek, emekliyi fiyatların karşısında, enflasyon karşısında ezdirdi. Bakın teyzem diyor ki, her akşam televizyonda yalan konuşuyor. Ben şimdi buradan, sesimin ulaştığı ve bu iktidara geçmişte oy vermiş emeklilere sesleniyorum. Tayyip Bey geldiğinde 1,5 asgari ücretti, şimdi 0,6. Asgari ücretin yüzde 60’ı ama hesabı başka yerden yapalım. Kuyumculara gidin sorun. 3 Kasım 2002’de en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu, karşıdaki kuyumcudan. Bugün 10 bin lira ile 2,5 çeyrek altını zor alıyorsunuz. Arada 5,5 çeyrek altın kayıp. Silivri’de bir emekli cebinden bir çeyrek altını düşünse, fark etse bütün Silivri’yi gezer, arar arar. Çıldırır bütün gün. Kardeşim bir emekli değil her emekli, bir altın değil 5,5 çeyrek altın. Bir sefer değil her ay kaybediyor. Onun cebinden düşeni niye bulamıyor buluyor musunuz? Tayyip Erdoğan alıyor onu da ondan bulamıyor. Sizin cebinizden 5,5 çeyrek altını Tayyip Erdoğan çalmıştır. Çaldırmıştır.”

‘Emeklinin torununun kuşağında çalan iktidar’

“Siz yıllarca çalıştınız, kiminiz okulda öğretmenlik yaptınız. Kimi hademelik yaptı. Kimi kalorifer yaktı, kimi bu ülke için postanede hizmet gördü, devlet dairesinde hizmet gördü. Kimi işçiydi ama bir gerçek var ki hepiniz emeklilik için çalıştınız. Hak ettiniz. Şimdi hakkınızı elinizden alıyor. 8 altını 2,5 altına indiriyor. Bakın hatırlayalım. 2015 yılına kadar bayramda emeklilere bayram ikramiyesi diye bir şey yoktu. Kim getirdi bunu? Kemal Kılıçdaroğlu. O gün dedi ki, Kurban ve Ramazan’da birer maaş ikramiye. Önce yapamazsın dediler, 7 Haziran’ı kaybedince 1 Kasım’da biz de vereceğiz dediler. Sonra 3 yıl beklettiler. 2018’e kadar durdular, seçimlerden hemen önceki bayramda bin lira verdiler. Biz itiraz ettik. Dedik ki, bin lira yetmez, bir asgari ücret ver. O gün bizim beğenmediğimiz bin lira şimdi oldu 3 bin lira. O günkü bin lira alıyordu 24 kilo dana kıyma. Bugünkü 3 bin lira alıyor 6 kilo dana kıyma. 2018’den 2024’e 24 kilo dana kıymadan 6 kilo dana kıyma alacak duruma gelmiş emekli ikramiyesi. Bu Ramazan mübarek gün, dün sahura kalkıldı, Allah kabul etsin. Bugün iftar yapılacak. Emeklinin sofrasından, dolabından, emeklinin çocuğunun, torununun kursağından 24 kilodan 18 kilo dana kıymayı alan, yok eden, çalan bir iktidarla karşı karşıyayız.”

‘Emekli düşmanlarına dersini vereceksiniz’

“Ben diyorum emeklilere 7’şer bin lira fark verelim seyyanen, diyor para yok. Uçan saraya var, yüzen saraya var. Yazlık saraya var. Kışlık saraya var. Saray müteahhidine, beşli çeteye var, emekliye gelince para yok. Şimdi, meydandaki emeklilere soruyorum. Herkese parayı bulup size bulmayan Tayyip Erdoğan’a 31 Mart’ta oy var mı? Şimdi o düşünsün. Emekliler gücünü kullanırsa bir daha bu muameleyi görmezler. Ben seçmene kızmam. Söz söylemem, hiç söylemedim ama emekliler Tayyip Erdoğan’a oy verirlerse bugünlerini de arar olurlar. Çünkü şöyle düşünüyor. Emekliyi eziyorum. Sesi çıkmıyor. Esnafı, çiftçiyi eziyorum. Sesi çıkmıyor. Ben ne yaparsam sesleri çıkmıyor deyip, bildiğini okuyor. Ama bir sarı kart gösterilirse, kırmızı ışık yakılırsa, sandıkta 16 milyon emekli gücünü gösterirse ondan sonra göreceğiz bakalım. El mi yaman, bey mi yaman? Mayıs ayında 19 liralık mazotu 42 lira yaptılar. O yüzden üretim maliyetleri arttı. Hak ettiğiniz destekleme kanuna göre gayri safi milli hasılanın yüzde 1’i. Bu para 258 milyar lira tutarken, sadece 85 milyar lira ödüyor. Aradaki 170 milyar lirayı size vermiyor. Ama tam o kadar parayı kur korumalı mevduata, parasını koyan zenginlere sizin cebinizden ödüyor. Geçiş garantili otoyolların müteahhitlerine ödüyor ama iş sıra size gelince parayı vermiyor. O yüzden bu seçimlerde hem Bora Başkanım ve Ekrem Başkanım gibi iyi yöneticilere destek vereceksiniz, hem de bunlar gibi emekli düşmanlarına dersini vereceksiniz.”

Bakmadan Geçme