• Haberler
  • Aktüel
  • 11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü ilan edildi

11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü ilan edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan genelge ile 11 Temmuz tarihi Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü ilan edildi.

11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü ile İlgili 2024/8 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı  2024/8 sayılı genelgeyle 11 Temmuz günü Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü olarak kabul edildi. 

Genelgede, 11 Temmuz 1995 günü Bosna Hersek'te sekiz binden fazla insanın katledilmesi nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı tarafından Avrupa'da yaşanan ve II. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük soykırım olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiği ifade edildi.

Gün kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerin Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceği vurgulandı.

Genelge şöyle:

GENELGE
2024/8
11 Temmuz 1995 günü Bosna Hersek'te sekiz binden fazla insanın katledilmesi nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı tarafından Avrupa'da yaşanan ve II. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük soykırım olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 23 Mayıs 2024 tarihli kararla 11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü" olarak kabul edilmiştir.

Mezkûr Karar da tarihsel bir olay olarak Srebrenitsa soykırımından sorumlu olanlar da dâhil olmak üzere uluslararası mahkemeler tarafından savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımdan hüküm giyenleri yücelten eylemler kesintisiz şekilde kınamaktadır. Ayrıca üye devletlere; soykırımın inkârını, çarpıtılmasını ve gelecekte benzer olayların meydana gelmesini önlemek için uygun programların eğitim müfredatına dahil edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu kapsamda Srebrenitsa'daki soykım kurbanlarının anısına ve onuruna düzenlenecek özel anma etkinlikleri, eğitim ve halkı bilgilendirme faaliyetleri vasıtasıyla tüm dünyada farkındalık oluşturmak için kabul edilen 11 Temmuz Günü; acıların paylaşılması, soykırımın ve insanlığa karşı işlenen suçların kınanması amacıyla ülkemizde de "Srebrenitsa Soykını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü" olarak yad edilecektir.

11 Temmuz Srebrenitsa Soykının Uluslararası Düşünme ve Anma Günü kapsamında düzenlenecek etkinlikler Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir.

Bu çerçevede tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeden yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.

9 Temmuz 2024
Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Bakmadan Geçme