Deprem Haberleri

Deprem Haberleri

Jandarma teşkilatının Mehmetçikleri depremzedeler için seferber oldu

Jandarma teşkilatı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzedeler için seferber oldu

Yozgat protokolü 7.6 şiddetinde deprem yaşadı

Yozgat'ta deprem simülasyonu tırını ziyaret eden Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Başer ve daire müdürleri, Rihter ölçeğine göre 7.6 şiddetindeki depremi yaşadı.

Tayvan'daki 6.9'luk depremin bilançosu netleşiyor: 1 ölü, 79 yaralı

Tayvan'ın Taitung kenti yakınlarında dün meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi de yaralandı.

Tayvan'da depremin şiddetine dayanamayan çatı sporcuların üzerine çöktü

Tayvan'ın Taitung kenti yakınlarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde 4 kişi yaralanırken, şiddetli sarsıntıya dayanamayan spor salonunun çatısı sporcuların üzerine çöktü.

Tayvan'da 6.9 büyüklüğünde deprem

Tayvan'ın Taitung kenti yakınlarında 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, deprem bölgesinde

Erzurum Valisi Okay Memiş, Çat ilçesinde dün meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından ilçe ve kırsal mahallelerde inceleme yaptı.

Deprem Bingöl'de de hissedildi

Merkez üssü Erzurum'un Çat ilçesi olan 4.9 büyüklüğündeki deprem Bingöl'de de hissedildi.

Elazığ'da 3.6 büyüklüğünde deprem

Elazığ'da 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremle ilgili olumsuz bir durum yaşanmadığı öğrenildi.

Pendik'te gerçeğini aratmayan deprem tatbikatı

Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (PEAK) gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı düzenledi. AFAD ile birlikte gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Tatbikatı yakından takip eden Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, 'Deprem olduğunda hazır olmak gerekiyor, bu noktada Pendik Belediyesi olarak PEAK'ı kurduk ve AFAD'dan sertifika alan ilk belediye olduk' dedi.

Öğrenciler Silivri'deki depreminin vurduğu okullarına kavuşamadı

Milyonlarca öğrenci için 12 Eylül Pazartesi'den itibaren ders zili çalarken, 2019 yılında Silivri'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yıkım kararı alınan 3 okuldaki inşaat çalışmaları, aradan 3 yıl geçmesine rağmen tamamlanamadı. Zarar gören bazı okullara İstanbul Valiliği tarafından hiç müdahale edilmezken, Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa'daki okullarda herhangi bir çalışma yapılmadığı görüldü. Yeni eğitim dönemine yetişmeyen Bayrampaşa Saraybosna Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin son hali ise havadan görüntülendi.

Akkuyu'daki nükleer santral en şiddetli depreme dayanacak şekilde inşa ediliyor

Dünyanın çeşitli bölgelerinde 11 ülkede 34 nükleer enerji projesini hayata geçirmeyi sürdüren ve 70 yılı aşkın tecrübesiyle öne çıkan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom tarafından Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli mevkiinde inşası süren Akkuyu NGS'de Fukuşima ya da Çernobil benzeri bir facianın yaşanmasının imkansız olduğu belirtildi. Leningrad Nükleer Santrali Genel Müdürü Pereguda Vladimir İvanoviç, Türkiye'ye yapılan VVER-1200 tip reaktörü kendilerinin şu anda kullandığını belirterek, Bizde gördüğünüz güvenlik sistemleri sizde de sağlanacaktır. 50 yıldır bizde herhangi bir şekilde radyasyon artması olmadı. Tahmini olarak en şiddetli depremin olma durumuna dahi güvenlik önlemi alınıyor dedi.

Bir günde yıktırılan cami 3 yıldır yapılmayı bekliyor

Silivri açıklarında 2019 yılında meydana gelen depremde hasar gören, bir süre sonra ekiplerce kontrollü olarak yıkılan Avcılar'daki Hacı Ahmet Tükenmez Camii 3 yıldır akıbetini bekliyor.

Esgin'den muhalefete cevap: 'Depreme dayanıksız hiçbir okulda eğitim vermedik, vermeyeceğiz'

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, depremsellik sorunu sebebiyle yıkılan binaların yapılmadığı iddiasını yalanladı. Esgin, 'Depreme dayanıksız hiçbir okulda eğitim vermedik, vermeyeceğiz' dedi.

Karbon fiber kumaşla birleşen ahşap depreme direnç gösteriyor

Malatya İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde geliştirilen projede karbon fiber kumaşlarla birleşen ahşap yapıların deprem çok daha fazla direnç gösterdiği belirlendi.

Papua Yeni Gine 'de 7.6 büyüklüğünde deprem

Papua Yeni Gine'de 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Elazığ'da depremin izleri bir bir siliniyor

Elazığ'da 2020'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar, devlet tarafından yaptırılan çelik konstrüksiyonlu evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Batman'da gerçeğini aratmayan deprem tatbikatı

Batman'da Valilik koordinasyonunda, Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü tarafından 'Batman-2022 TAMP Yerel Düzey Saha Tatbikatı' gerçekleştirildi.

Havalimanında film gibi tatbikat

Erzurum Havalimanı'nda yapılan deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Çin'deki depremde can kaybı sayısı 74'e yükseldi

Çin'in Sichuan eyaletinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde can kaybı sayısı 74'e yükseldi.

Çin'deki depremde can kaybı 65'e yükseldi

Çin'in Sichuan eyaletinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde can kaybı sayısı 65'e yükseldi.

Orta Camii, 3 asra yaklaşan tarihiyle ayakta

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde 1750-1752 yılları arasında inşa edilen, birçok depreme maruz kalmasına rağmen önemli sayılacak onarım geçirmeyen Orta Camii, yaklaşık 270 yıldır tarihe tanıklık ederek hizmet veriyor.

Elazığ'da 345 personelin katıldığı deprem ve yangın tatbikatı nefes kesti

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı deprem tatbikatında, binadan göle, enkaz altından araçta sıkışmaya birçok alanda mahsur kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Antalya'daki 50 bin bina için deprem tehlikesi uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Özçelik, 1998 yılında deprem şartnamesinin revize edilmesiyle Antalya'nın 2'nci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, Antalya'daki bina stoku yaklaşık olarak 40-50 bin civarında, bunların yüzde 99'u, 1998 şartnamesinden önce yapılmış binalar. Bu binaların bir an önce teşhis edilerek içerisinde en tehlike oluşturacak yapıların bulunup kentsel dönüşüme dönüştürülmesi gerekiyor dedi.

Depremde henüz 40 günlükken 2 bacağını kaybetti, yaşama azmini kaybetmedi

Bingöl'de 1971 yılında meydana gelen deprem nedeniyle henüz 40 günlükken 2 bacağını birden kaybeden Mücahit Yıldız (51), hayata küsmeyip, baba mesleği olan demircilikte ustalaştı. Her gün akülü sandalyesine binip caddelerdeki 'engelleri' aştıktan sonra işinin başına geçen Yıldız, kendisinin yaptığı kazma, kürek ve balta gibi aletleri satarak ailesini geçindiriyor

Datça açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem

Muğla'ın Datça ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İzmir'de okul binalarının deprem güvenliği için ciddi süreç yönetiliyor

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı öncesinde İzmir'de depreme dayanıksızlığı nedeniyle yıkılarak yeniden inşa edilen okul binalarını yerinde inceledi. Burada açıklama yapan Vali Köşger, okul binalarının deprem güvenliği için ciddi bir sürecin yönetildiğini söyledi.

Aydın'da 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi

Kuşadası Körfezi'nde 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremlerin ardından, 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Depremde zarar gören 6 cami yıkıldı, yerine yenilerinin yapımına başlandı

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen depremler nedeniyle Bingöl'de zarar gören altı cami yıkılarak yerine yenileri yapılmaya başlandı.

Deprem anındaki kaçış güvenlik kamerasına yansıdı

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde meydana gelen deprem çevre ilçelerde de hissedilirken, Didim ilçesinde bir iş yerindeki kameralara yansıyan görüntüde, içerideki kişilerin kaçma anı yer aldı.

Depremin hissedildiği Bodrum'da hayat normal olarak devam ediyor

Ege Denizi Kuşadası Körfezi'nde art arda meydana gelen depremler Aydın, Muğla ve İzmir'de hissedildi. Depremin hissedildiği merkezlerden biri olan Bodrum'da hayat normal akışında devam ediyor. Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra esnaf gündelik hayatına devam ediyor.